ایران؛ تجمع 3000 نفری بازنشسته‌ها در اعتراض به نابرابری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازنشسته‌های کشوری و تامین اجتماعی در ایران طی تجمع بی‌سابقه 3000 نفری روبه‌روی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به شیوه‌ی «همسان‌سازی، نابرابری حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی و تصویب ارز 17500 تومانی» اعتراض کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 26 ژانویه 2021 گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی صبح امروز مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده و نسبت به ناچیز بودن مستمری خود اعتراض کردند. همسان‌سازی مستمری نیز یکی دیگر از مطالبات این گروه است.

بر اساس این گزارش، بازنشستگان معترض معتقدند که مستمری بازنشستگی آنها نسبت به بازنشستگان کشوری و لشگری بسیار ناچیز است. آنها همچنین باور دارند که 76 درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی جزء فقرای جامعه هستند. معترضان همچنین به تسعیر نرخ ارز انتقاداتی وارد کردند.

بازنشستگان همچنین بیانیه‌ای صادر کرده و در آن اعلام کردند که بررسی نرخ تسعیر ارز 17500 تومانی که در دستور مجلس قرار گرفته، آثار منفی فراوانی برای آنها و خانواده‌های کارگری به همراه دارد.

بازنشستگان در این تجمع، شعار‌هایی از قبیل: «حقوق ما ریالی هزینه‌ها دلاری»، «تا حق خود را نگیریم آرام نمی‌نشینیم»، «امنیت، معیشت حق مسلم ماست» سرمی‌دادند.

محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) که در جمع معترضان حاضر شده بود، به آنها گفت که همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی تا 30 درصد انجام شده است و 92 هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال آینده در نظر گرفته‌ شده است.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه جامعه پیشکسوتان خانه کارگر) هم در میان بازنشستگان معترض گفت: «حدود 70 درصد از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی زیر خط فقر هستند. از شما می‌خواهیم که سهم تامین اجتماعی را در بودجه جاری سال 1400 ببینید. سابقه احراز مشاغل سخت و زیان‌آور شکل داده است که با 20 سال سابقه باید 30 روز حقوق بگیرد».

او به تبعیض مزدی اشاره کرد و افزود: «این تبعیض مزدی در تاریخ ایران وجود نداشته اما در دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد به اوج خود رسیده است. ما شاهد آپارتاید حقوق و دستمزد هستیم که زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید