.
.
.

ایران؛ قتل ناموسی دو زن در سردشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران یکشنبه 24 ژانویه 2021 از کشته شدن دو زن در سردشت از سوی خانواده‌های‌شان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رکنا، یک زن 42 ساله سردشتی به نام «وفا» توسط برادرش به قتل رسیده است. در این گزارش آمده است «مقتول از 2 سال پیش از همسر سابقش طلاق گرفته و با پختن و فروختن نان محلی گذران می‌کرد و شاهدان محلی می‌گویند؛ زمانی که این زن، قصد ازدواج مجدد داشت از سوی برادرش به قتل رسیده است.»

در همین حال، یک زن سردشتی دیگر به اسم سونیا 24 ساله روز گذشته (شنبه 23 ژانویه) که گفته می‌شود مدتی پیش از همسر خود جدا شده بود و به همراه فرزند 6 ساله‌اش در منزل قدیمی پدربزرگ و مادربزرگش در سردشت زندگی می‌کرد، توسط برادر و پسرعمویش به قتل رسید.

مقتول پس از اینکه به بهانه‌ای به منزلش منتقل شده در آنجا پس از شکنجه با ضربات چاقو توسط برادر و عموزاده اش به قتل رسیده است.

برادر 19 ساله و پسرعموی‌ مقتول پس از انجام قتل، جسد را کنار سد سردشت دفن کردند، گفته می‌شود که اکنون قاتلان از سوی اداره آگاهی سردشت بازداشت و به قتل اعتراف کرده اند.

معضل «قتل ناموسی» در ایران یک پدیده رایج به شمار می‌آید. ضعف قوانین بازدارنده در این کشور به عنوان یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در عدم توقف این پدیده مطرح شده است. ماده 220 قانون مجازات اسلامی در قانون ایران، پدر یا جد پدری دختر را در صورت قتل دختر از مجازات قصاص معاف می‌کند و مجازات چندان سنگینی برایش در نظر نمی‌گیرد، این قانون چند ماه پیش همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی کودک 13 ساله توسط پدرش، بیش از هر زمان دیگر از سوی افکار عمومی مورد انتقاد قرار گرفت، از این نظر که پدر ترجیح داد کودک خود را برای آنچه او «حفظ آبرو» خوانده بود، به قتل برساند؛ با این پیش‌بینی که قتل دخترش مجازات چندان سنگینی برایش در پی نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم