معاون وزیر امور خارجه ایران: علاقه‌ای به تماس با دولت بایدن نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون وزیر امور خارجه ایران با رد هرگونه توافق جدید در برجام و ادامه فعالیت‌های موشکی‌، معتقد است که نباید باب موضوعات جدید در برجام باز شود و تنها ارتباط ایران با آمریکا در قالب همین برجام باشد و ایران علاقه‌ای به تماس مستقیم با دولت جدید آمریکا ندارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که «برجام پلاس، هیچ توافق جدید، هیچ مذاکرات جدید در مورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مسئله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد. فعلاً هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیم نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفت‌وگوها باید در قالب آن انجام شود».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران یکشنبه 23 ژانویه در گفت‌وگو با روزنامه لارپوبلیکا درباره مطالبه ایران از دولت بایدن در خصوص برجام گفت: «آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای، باید تمام تحریم‌ها را لغو کند. ما آماده انجام تمام تعهدات برجام هستیم به شرطی که آمریکایی‌ها هم تحریم‌ها را بردارند».

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا تماس‌های محرمانه‌ای با دولت جدید آمریکا داشته‌ است، عنوان کرد: «هیچ تماسی نداشته‌ایم و هیچ قصدی هم برای آن نداریم. طبیعتاً منتظریم که کاملاً در پست‌های خود قرار بگیرند و متعاقباً دست‌به‌کار شوند».

به گفته او همه‌چیز بستگی به این دارد که برجام چگونه اجرا شود و امنیت خلیج‌ نیز موضوعی است که می‌تواند بدون مداخلات خارجی، موضوع گفت‌وگو بین کشورهای منطقه باشد. امنیت منطقه می‌تواند به‌صورت جمعی مورد بحث قرار بگیرد.

قابل‌ذکر است، ایران بازگشت به تعهدات برجامی را در حالی منوط به بازگشت آمریکا به این توافق می‌داند که در ماه دسامبر 2020 رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که ایران آنها را نقض کرده است.

گروسی گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند به خانه اول بازگشتیم، زیرا این خانه اول دیگر وجود ندارد. موضوعات بیشتری وجود دارد و من در این‌باره اطلاع‌ داده‌ام. فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته و سانتریفیوژهای بیشتری به کار گرفته شده و موضوعات بیشتری هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»
او درباره انتظاراتش از جو بایدن گفت که انتظار دارد، باید درباره آنچه می‌خواهد انجام دهد، اطلاع‌رسانی کند و از این رو گفتگوی بایدن با آژانس بسیار مهم است و «از زمان امضای توافق چیزهای زیادی تغییر کرده و شرایط هم تغییر کرده است.»

ایران در سال 2015 پس از سال‌ها مذاکره با کشورهای 5+1 توانست به توافقی دست یابد که در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران امتیازات اقتصادی به این کشور می‌داد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شده و دستور از سرگیری تحریم‌های همه‌جانبه و گسترده علیه ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم