درخواست ظریف از بایدن برای بازگشت به برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه ایران که کشورش به علت تحریم‌های سخت و بی‌سابقه دوران ریاست‌جمهوری ترامپ به شدت تحت فشار است روز گذشته از بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا درخواست کرد که به برجام برگردد.

محمدجواد ظریف با انتشار مقاله در دو هفته‌نامه جامع علمی آمریکایی «فارین افرز»، از رئیس‌جمهوری جدید آمریکا جو بایدن درخواست کرد تا «با بازگشت به توافق هسته‌ای سال 2015 بین تهران و قدرت‌های جهانی» در مسیری بهتر گام بگذارد، اما گفت اگر واشنگتن بر ادامه تحریم‌های ایران اصرار کند این فرصت از دست خواهد رفت.

این در حالی است که دونالد ترامپ، از برجام که برای جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای در ایران طراحی شده بود، خارج شد و تحریم‌ها را تقویت کرد تا تهران را مجبور کند درباره توافق گسترده‌تر و جدید که شامل برنامه موشک بالستیک و پشتیبانی از گروهک‌های نظامی در منطقه است، گفت‌وگو کند.

ظریف در ادامه مقاله خود نوشت: «بایدن که روز چهارشنبه روی کار آمد، می‌تواند با حذف کلیه تحریم‌های اعمال شده از زمان روی کار آمدن ترامپ و تلاش برای ورود مجدد و پایبندی به توافق هسته‌ای 2015 بدون تغییر در شرایط آن، برگردد، به نوبه خود ایران نیز تمام اقدامات اصلاحی را که در پی خروج ترامپ از توافق هسته‌ای اتخاذ کرده بود معکوس می‌کند».

او تاکید کرد که «ابتکار عمل کاملا به عهده واشنگتن است».

از زمانی که ترامپ این توافق را در سال 2018 کنار گذاشت، ایران یکی پس از دیگری محدودیت‌های اصلی خود را نقض کرد و ذخایر خود را در اورانیوم با غنی‌سازی کم ایجاد کرد، اورانیوم را با خالصی بیشتری تصفیه کرد و از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی استفاده کرد.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا درباره بازگشت به برجام اظهار کرد: «ما می‌توانیم از آن (برجام) به عنوان بستری برای دستیابی به توافق گسترده‌تر و قوی‌تر و به دست آوردن موارد دیگر، به ویژه در مورد موشک‌ها و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده کنیم».

او همچنین افزود: «با گفتن این حرف، من فکر می‌کنم ما از آنجا (بازگشت به برجام) فاصله زیادی داریم».

این نکته قابل ذکر است که ظریف تاکید کرده بر اساس توافق سال 2015، ایران در زمینه دفاع و خرید موشک مذاکره نخواهد کرد.

به گفته او، جدا از مسائل هسته‌ای، ایران مایل است در مورد مشکلات خاورمیانه گفت‌وگو کند، اما مردم منطقه و نه افراد خارجی باید این مسائل را حل کنند و ایالات متحده و اروپا حق تصمیم‌گیری در این باره ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم