فوری

پخش زنده

ایران: بازداشت 5 هنرمند گروه موسیقی زنان در کرمانشاه

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

5 عضو گروه موسیقی زنان در کرمانشاه، پنجشنبه 21 ژانویه به دلیل اجرای موسیقی در فضای مجازی «بازداشت» و تفهیم اتهام شدند.

بنا به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، گروه موسیقی زنان «گلاریس» به دلیل اجرای مشترک با خواننده زن و انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی، پرونده قضایی نیز تشکیل‌شده است.

گفته می‌شود که اعضای این گروه پیش‌تر به دلیل انتشار کلیپ‌هایی از اجرای آوازخوانی زنان، توسط پلیس امنیت اخلاقی به دادسرا احضار شده و در مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

یک منبع مطلع در کرمانشاه با تائید این خبر به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که ««الهام یزدانی‌پورن» سرپرست گروه موسیقی گلاریس به همراه 4 عضو دیگر این گروه به نام‌های «سمیرا فرحناکی»، «نسترن یزدانی‌پور»، «نازنین اتابکی» و «ملیحه مرادی» با حضور دریکی از شعب بازپرسی دادسرای کرمانشاه به دلیل اجرای مشترک با یک خواننده زن مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند».

به گفته این منبع اعضای این گروه موسیقی، حدود یک ماه پیش بعد از انتشار کلیپی به مناسبت شب یلدا به «پلیس امنیت اخلاقی» کرمانشاه احضار و پس از بازجویی و بازپرسی به سپردن تعهد کتبی مبنی بر عدم استفاده از خوانندگان زن در برنامه‌ها و کلیپ‌های خود مجبور شده‌اند.

به گفته فاطمه کریمی، مدیر شبکه حقوق بشر کردستان، ممنوعیت آوازخوانی زنان و محدودیت‌های موجود در ایران برای فعالیت زنان در حوزه هنر و موسیقی، علاوه بر موانع عرفی و هنجاری جامعه که سد محکمی است در برابر آوازخوانی و روی آوردن زنان به موسیقی، قوانین و سیاست‌های جمهوری اسلامی مانع اصلی‌تر وجدی‌تر بر سر راه زنان در این عرصه است.

طبق قوانین ایران، کنسرت خوانندگان زن به‌صورت تک‌خوانی فقط برای زنان و به‌صورت همخوانی با مردان در کنسرت‌های عمومی مجاز است. هرچند مجوز صدور اجرای کنسرت زنان خواننده برای زنان در شهرهایی غیر از تهران با محدودیت‌ها و موانع بسیار بیشتری همراه است.

این پژوهشگر حوزه زنان می‌گوید: «احضار اعضای گروه گلاریس توسط پلیس امنیت اخلاقی در راستای حساسیت حکومت روی فعالیت‌های هنری و تلاش برای جلوگیری از خوانندگی زنان است و مسئولان جمهوری اسلامی با اعمال قوانین نانوشته و استناد به فتوای مراجع تقلید شیعه می‌خواهند مانع از اجرای تک‌خوانی زنان و فعالیت‌های هنری آن‌ها در قالب اجرای کنسرت و تولید کلیپ شوند. بااین‌حال برخی زنان نه تسلیم عرف‌های اجتماعی مردم محور شده‌اند و نه تسلیم سیاست‌های جنسیت زده جمهوری اسلامی و علیرغم موانع مختلف وارد عرصه خوانندگی شده‌اند.»

گروه موسیقی زنان گلاریس در سال 2017 در شهر کرمانشاه تأسیس و در زمینه موسیقی فولکلور و سنتی کُردی فعالیت دارد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران