فوری

پخش زنده

نماینده بلوچستان در مجلس ایران ادعای «آبفا» در تأمین آب شرب 185 روستا را تکذیب کرد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

شه‌بخش گرگیج، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس ایران، چهارشنبه 20 ژانویه تصریح کرد که ادعای آبفا در مورد تأمین آب شرب 185 روستا کذب است.

پیشتر سازمان آبفا استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود که برای 185روستا اب شرب تامین شده است .

گرگیج بابیان اینکه آمار آب‌رسانی مسئولان آب و فاضلاب در حوزه پایین‌دست سد زیردان واقعیت ندارد، گفت: آب این سد ابتدا باید به تصفیه‌خانه منتقل شود که هنوز این تصفیه‌خانه آماده بهره‌برداری نیست و به‌صورت شنی فعالیت دارد و بعد از تصفیه نیز به مخزنی در روستای صفرزهی منتقل می‌شود که از محل سد زیردان تا این روستای بر اساس همان حجم آب تخصیصی لوله کارشده است. بعد از روستای صفر زهی که 261 روستا در پایین‌دست قرار دارند هنوز خط لوله جدید برای انتقال آب تکمیل‌نشده است.

براساس گزارش ایلنا، آب شرب 185 روستایی در دشتیاری هنوز از شبکه قدیم تأمین می‌شود که در زمان جهاد سازندگی حدوداً 30 سال پیش از طریق 2 الی 3 حلقه چاه کوچک تأمین‌شده است. هیچ‌کدام از این 185 روستا به‌صورت کامل لوله‌کشی نشده‌اند و همه خانوارها به آب شرب دسترسی ندارند.

در این گزارش آمده است که در شهرستان های «چابهار»، «دشتیاری» و «قصرقند» آبرسانی با تانکر انجام می شود.

پیش از این نیز شه‌بخش گرگیج، نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفته بود برخی از روستائیان این منطقه فقط برای «زنده ماندن» آب پیدا می‌کنند و در بعضی مواقع مردم و حیوانات از آب گودال‌های بزرگ به‌ صورت «مشترک» استفاده می‌کنند.

گزارش‌های بسیاری از حمله تمساح به کودکان سیستان و بلوچستان بیان‌شده است که هنگام پر کردن ظرف‌های آب برای آن‌ها اتفاق افتاده است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران