سخنگوی دولت ایران: پیامی از تیم جو بایدن دریافت نکرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه 10 ژانویه 2021 با تاکید بر اینکه ایران تا زمانی که اطمینان پیدا نکند آمریکا به تعهداتش عمل خواهد کرد، هر گونه مذاکره را بی‌معنا می‌داند، گفت که تهران تا کنون پیامی از تیم جو بایدن دریافت نکرده‌ است.

سخنگوی دولت ایران آمادگی دولت متبوعش برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران را رد نکرد، اما گفت که « تمرکز ما احیای کامل برجام از سوی همه طرف‌های توافق است. انتظار داریم تمرکز دولت جدید آمریکا هم جلب اعتماد ایران از راه انجام کامل و فوری تمام تعهداتشان باشد.»

علی ربیعی در ادامه گفت: « موضع ایران درباره بازگشت امریکا به برجام بارها اعلام و تکرار شده است. دولت آمریکا باید ابتدا تعهدات خود را بر اساس برجام و قطعنامه 2231 انجام دهد و این تنها مسیر پیش روی دولت جدید آمریکاست.»

ایران بازگشت به تعهدات برجامی را در حالی منوط به بازگشت آمریکا به این توافق می‌داند که در ماه دسامبر 2020 رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که ایران آنها را نقض کرده است.

گروسی گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند به خانه اول بازگشتیم، زیرا این خانه اول دیگر وجود ندارد. موضوعات بیشتری وجود دارد و من در این‌باره اطلاع‌ داده‌ام. فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته و سانتریفیوژهای بیشتری به کار گرفته شده و موضوعات بیشتری هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

او درباره انتظاراتش از جو بایدن گفت که انتظار دارد، باید درباره آنچه می‌خواهد انجام دهد، اطلاع‌رسانی کند و از این رو گفتگوی بایدن با آژانس بسیار مهم است و «از زمان امضای توافق چیزهای زیادی تغییر کرده و شرایط هم تغییر کرده است.»

ایران در سال 2015 پس از سال‌ها مذاکره با کشورهای 5+1 توانست به توافقی دست یابد که در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران امتیازات اقتصادی به این کشور می‌داد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شده و دستور از سرگیری تحریم‌های همه‌جانبه و گسترده علیه ایران را صادر کرد.

در واکنش به این اقدام ترامپ ایران در چند مرحله از تعهدات برجامی خود کاست و در آخر با نقض همه بندهای توافق کوشید به دیگر طرف‌های قرارداد و به ویژه اتحادیه اروپا فشار آورده تا امتیازات مالی و اقتصادی دریافت کند به این امید که شاید اندکی از بار فشارهای اقتصادی تحریم‌های کمرشکن آمریکا بکاهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم