ایران؛ اقدام به خودکشی زندانی ایلامی محکوم ‌به قطع دست با بلعیدن خرده‌شیشه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک زندانی ایلامی محکوم‌ به قطع چهار انگشت دست راست در زندان ارومیه، دوشنبه‌شب 18 ژانویه با بلعیدن خرده‌شیشه، اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان منتقل شد.

به گزارشی از هرانا سه‌شنبه 19 ژانویه، هادی رستمی، زندانی کُرد محکوم‌به قطع چهار انگشت دست راست در زندان ارومیه، ساعت 23:00 دوشنبه‌شب اقدام به خودکشی کرده است، مسئولان زندان امروز سه‌شنبه این زندانی را به بیمارستان منتقل کردند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفته است که یک منبع نزدیک به هادی رستمی می‌گوید: هادی رستمی حدود یک 50 روز قبل به بند امن زندان ارومیه منتقل‌شده است و مسئولان زندان به او گفتند که تا 6 ماه دیگر باید در این بند زندان بماند. اقدام به خودکشی این زندانی در اعتراض به قرار 6 ماهه ماندگاری در بند امن زندان ارومیه صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش از زمان انتقال این زندانی به بیمارستان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.
هرانا سپتامبر 2020 در گزارشی از تائید حکم قطع دست وی به همراه دو زندانی دیگر در دیوان عالی کشور خبر داد. صدور این حکم در حالی است که هادی رستمی، یکی از متهمان این پرونده در دفاعیات خود اعترافاتش را تحت‌فشار و شکنجه اعلام کرده و در زمان وقوع برخی از سرقت‌ها در زندان تهران بزرگ در حال تحمل محکومیت پیشین خود بوده است.

لازم به ذکر است حکم قطع دست ازجمله مواردی است که ناقض اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات غیر‌انسانی را ممنوع کرده است.
پس از انتشار این گزارش هادی رستمی چندین بار احضار و تهدید شده است که با رسانه‌ای شدن پرونده حکم قطع ید وی زودتر اجرا خواهد شد.

هادی رستمی در تاریخ 15 نوامبر 2020، به شعبه 2 دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه اعزام شد. وی به اتهام «اخلال در نظم زندان» مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و برای وی قرار وثیقه 500 میلیون تومانی صادر شد.
هادی رستمی، فرزند ناصر، متولد 1986 متأهل و اهل شهرستان مهران واقع در استان ایلام است.

هادی رستمی نیز پیشتر به دوختن لب‌هایش کرده در زندان اقدام کرده بود. دوختن لب و خودکشی زندانیان همواره به دلیل رفتار نامناسب مسئولان و شرایط نگهداری زندانیان در زندان‌های ایران مسبوق به سابقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم