ایران همزمان با تحلیف بایدن مانور نظامی برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران روز دوشنبه 18 ژانویه 2021 اعلام کرد که ایران در روز سه‌شنبه که همزمان با برگزاری مراسم ادای سوگند جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکاست، در سواحل دریای عمان مانور نظامی با حضور نیروهای هوابرد و کماندو و تیپ واکنش سریع برگزار می‌کند.

همزمان با بالا گرفتن تنش میان تهران و واشنگتن، این سومین مانور نظامی است که ایران در دو هفته گذشته برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس کیومرث حیدری درباره جزئیات این مانور گفت: «رزمایش اقتدار 99 نزاجا با حضور تیپ 55 هوابرد، تیپ 65 نیرو مخصوص و ویژه، تیپ 223 واکنش سریع با پشتیبانی ترابری و رزمی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در سواحل مکران برگزار می شود.»

او در ادامه توضیح داد: «مهمترین هدف این رزمایش ارزیابی قدرت تحرک و تهاجم تیپ ها و لشکرهای واکنش سریع و متحرک هجومی نیروی زمینی ارتش است.»

پیش از این و در مانوری که سپاه پاسداران به مدت دو روز در آب‌های خلیج عربی برگزار کرد، اقدام به شلیک موشک‌های بالستیک ضدکشتی کرد. این موشک‌های ضد کشتی از فاصله 1800 کیلومتری به اهداف مشخصی در شمال اقیانوس هند شلیک شدند.

در مانور «رسول اعظم» که روز جمعه در صحرای مرکزی ایران برگزار شد، تعداد قابل توجهی موشک بالستیک زمین به زمن و همچنین پهپادهای هجومی حامل بمب به نمایش گذاشته شد.

پهپادهای هجومی نوع دلتا که در این مانور به کار رفتند، شبیه همان پهپادهایی هستند که در حمله سپتامبر 2019 به تاسیسات نفتی بقیق و خریص پادشاهی عربی سعودی استفاده شدند؛ حملاتی که کارشناسان بین‌المللی نقش تهران را در آن تایید کرده ولی ایران از پذیرش آن سرباز زد. در ماه می 2019 پیکارجویان حوثی مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی سعودی را پذیرفتند؛ موضوعی که نقش تهران در این زمینه را پررنگ‌تر می‌کند.

مجله آمریکایی نیوزویک روز پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021 تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد ایران پهپادهای انتحاری پیشرفته در اختیار پیکارجویان حوثی یمن قرار داده است. حوثی‌ها در روزهای گذشته از سوی ایالات متحده آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفتند.

در این گزارش اختصاصی نیوزویک آمده که این تصاویر توسط کارشناسان نظامی این مجله بررسی شده و نشان می‌دهد پهپادهای مدل «شاهد 136» که از نوع پهپادهای انتحاری هستند، در استان الجوف در شمال یمن مستقر شده‌اند.

کارشناسان نظامی که هویت آنها فاش نشده به نیوزویک گفته‌اند: «ایران به بازوهای حوثی خود در یمن پهپادهای پیشرفته داده‌اند. آنها این پهپادها را مستقر و آماده کرده تا مجموعه متنوعی از اهداف در دسترس را مورد حمله قرار دهند.»

یکی از این کارشناسان در ادامه افزود: «آنها می‌کوشند توان حمله به اهدف آمریکایی، سعودی، خلیجی و اسرائیلی را به دست آورده و سپس نقطه شروع این حملات را در یمن قرار دهند تا خود را از هر گونه رویارویی یا اقدام انتقامجویانه در امان بدارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم