تصاویر ماهواره‌ای از سکوهای پرتاب موشک در جنوب غرب ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که سپاه آخرین مرحله از رزمایش خود را در روز شنبه 16 ژانویه با پرتاب موشک‌های ضد کشتی به پایان رساند، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که ایران در حال احداث تاسیسات زیر زمینی مشکوکی در پایگاهی نظامی نزدیک به شهر «مسجدسلیمان» می‌باشد.

بنا به وب سایت «اینتل لاب» تصاویر وجود تونل‌ها، استحکامات، انبارهای ذخیره سازی سلاح و پایگاه پرتاب موشک‌های کوتاه برد را نشان می‌دهند.

به گزارش این وب سایت وجود پایه‌های بتونی در نزدیکی محل ورود به تونل‌های این پایگاه نشان از مراحل پایانی ساخت این تاسیسات دارد.

این در حالی است که وب سایت «سپاه نیوز» وابسته به سپاه پاسداران روز شنبه اعلام کرد در رزمایش اخیر، ایران موشک‌های بالستیک ضد ناو با برد 1800 کیلومتر به هدف‌هایی در شمال اقیانوس هند با موفقیت پرتاب کرده است.

رزمایش اخیر با عنوان «پیامبر اعظم» که از روز جمعه گذشته در بیابان های مرکزی ایران آغاز شد، موشک‌های زمین به زمین بالستیک و پهپادهای تهاجمی مورد آزمایش قرار گرفتند.

به گزارش «آسوشیتدپرس» استفاده از پهپادهای مثلث شکل انتخاری در این رزمایش شباهت فراوانی با پهپادهایی داشت که در حمله سپتامبر 2019 به تاسیسات نفتی آرامکو در بقیق و خریص مورد استفاده قرار گرفتند.

همین نوع پهپاد در حمله ماه مه 2019 به خط انتقال نفت شرق به غرب در پادشاهی سعودی نیز بکار گرفته شد. هر چند مسئولیت هر دوحمله را حوثی‌های یمنی مورد حمایت ایران به عهده گرفتند اما انگشت اتهام به سوی ایران نشانه رفت.

رزمایش اخیر ایران با افزایش تنش‌ها در رابطه با برنامه اتمی تهران و شرایط بحرانی در آمریکا همزمان شده است.
همچنین هفته گذشته نیروی دریایی ایران رزمایش دو روزه‌ای در دریای عمان با استفاده از موشک‌های کوتاه برد انجام داد و نیروی دریایی سپاه نیز در خلیج دست به مانوری مشابه زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم