چرخ صنایع در ایران با شاخص آلودگی می‌چرخد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌زیست ایران، گفته است که چرخ صنایع هرچه بیشتر می‌چرخد و شتاب می‌گیرد، در حال گرفتار شدن در غرقابی هستیم، «غرقاب آلودگی هوا» که مرتب قدرتمندتر می‌شود.

به گزارش ایرنا شنبه 16 ژانویه داریوش گل علیزاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌زیست ایران تصریح کرد: سهم 100 درصد آلودگی هوا در تهران به عهده منابع ثابت و متحرک است که سهم منابع ثابت مانند نیروگاه‌ها، خانگی، تجاری، فرودگاه و راه‌آهن در انتشار ذرات آلاینده هوا حدود 40 درصد و سهم منابع متحرک حدود 60 درصد است.

Advertisement

بر اساس این گزارش، در تهران منابع ساکن حدود 40 درصد در انتشار ذرات آلاینده نقش دارند، 60.8درصد در انتشار ذرات معلق که شاخص آلایندگی هوا است مربوط به منابع متحرک است که از این60 درصد نزدیک به 33 درصد مربوط به خودروهای دیزلی است و حدود 40 درصد هم منابع ثابت شامل صنعت، خانگی، تجاری، فرودگاه، نیروگاه و راه آهن است.

بر اساس مطالعات صورت گرفته سهم اتوبوس های شرکت واحد 5.7 درصد، صنایع 17.8درصد، کامیون ها 15.7درصد، نیروگاه ها 12.1 درصد ، موتورسیکلت ها 10.1 درصد و خودروهای سواری 13.9 دررصد است.

در این گزارش آمده است که آلودگی در ایران ابتدا تلنگری زد که مراقب باشید، توان طبیعت تا حدی است و دیگر طبیعت جایی برای ادامه آلودگی‌ها ندارد، اما کسی گوش نکرد و هرکسی هیزم بیشتری بر کوره صنایع خودریخت تا جایی که طبیعت فریاد کشید و نارضایتی و حال بد خود را با خشک شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، خشک‌سالی، گردوغبار و بالاخره آلودگی هوا نشان داد اما گویی مردم ایران هنوز خوابند یا خود را به خواب‌زده‌اند حتی انگار نمی‌دانند که دود این خواب‌زدگی هم به چشم خودشان می‌رود.

وی ضمن اشاره به عملکرد دیگر کشورها گفت: دیگر کشورها درصدد مهار این آلودگی و جایگزینی سوخت و صنایع پاک برآمدند که در این میان برخی موفق و برخی همچنان در کوچه‌پس‌کوچه‌های تصمیمات گرفته‌شده می‌چرخند، در این میان ایران با تصویب قانون هوای پاک گام بزرگی در این راستا برداشت، اما این قانون اجرایی نشد و باعث توقف آلودگی در صنایع نشده است.

تمام تلاش مسئولان در ایران برای کاهش آلودگی‌ها، نام‌گذاری روزها به نام هوای پاک بوده است و در حال حاضر یک روز را به‌عنوان روز ملی هوای پاک انتخاب کرده‌اند و بر این اساس 19 ژانویه را «روز هوای پاک» نام نهاده که معمولاً به‌صورت هفتگی در ایران برگزار می‌شود، شعار امسال این روز «هوای پاک، تعهد مسئولان، مشارکت مردم» تعیین‌شده و روزهای هفته نیز با عناوین جمعه 15 ژانویه «روز آموزش و هوای پاک»، شنبه 16 ژانویه «روز صنعت و هوای پاک»، یکشنبه 17 ژانویه «روز طبیعت و هوای پاک»، دوشنبه 18 ژانویه «روز قانون و هوای پاک»، سه‌شنبه 19 ژانویه «روز مدیریت منابع آلاینده و هوای پاک»، چهارشنبه 20 ژانویه روز «مشارکت مردمی و هوای پاک» و پنجشنبه 21 ژانویه روز «تعهد مسئولان و هوای پاک» نام‌گذاری شده است.

این در حالی است که شهرهای بزرگ و صنعتی در ایران آلودگی هوای بسیار زیادی دارند و سوخت‌هایی که در تمام کشور به دلیل آلودگی محیط‌زیست مجاز به استفاده نیستند، در ایران همچنان سوخت می‌شوند و سبب آلودگی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم