مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی ایران: 2 هزار پرونده احتکار در 10 ماه گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی ایران جمعه 15 ژانویه گفت: «در 10 ماه گذشته 2 هزار و 229 فقره پرونده احتکار به ارزش 20 هزار میلیارد ریال به این سازمان ارجاع داده‌شده است.»

به گزارش ایرنا، محسن عسکری مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی ایران گفت: «از 2 هزار و 229 فقره پرونده احتکار 2 هزار و 80 پرونده مختومه شده است و 286 فقره پرونده همچنان در حال رسیدگی است.»

Advertisement

بر اساس این گزارش، 426 پرونده با ارائه مدارک قانونی حکم برائت دریافت کردند و برای 141 پرونده نیز با توجه به عدم صلاحیت تعزیرات در رسیدگی به این تخلفات به مراجع ذی‌صلاح ارجاع شده است.

در این گزارش آمده است که برای 511 نفر از متهمان قرار صادر شده و در نهایت تعداد 876 پرونده منجر به صدور حکم جزای نقدی شده محکوم‌ شده‌اند.

افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در ایران سبب شده است برخی از بازاریان و گاه افراد غیر بازاری اقدام به احتکار اجناس و اقلامی کنند تا در آینده‌ای نزدیک آن‌ها را بفروش برسانند. سود حاصل از احتکار در ایران با توجه به نرخ تورم گاهی تا چند برابر قیمت اولیه می‌باشد.

ماده یک قانون مجازات محتکران و گران‌فروشان در ایران می‌گوید احتکار عبارت است از جمع و نگهداری ارزاق موردنیاز و ضروری عامه مردم و بلافاصله تأکید می‌کند که هر کس مرتکب احتکار شود به مجازاتی از دو برابر تا 10 برابر قیمت کالای احتکار شده و شلاق تا 74 ضربه محکوم می‌شود.

در ایران محتکرین لقب سلطان نیز گرفته‌اند؛ سلطان سکه، سلطان شکر، ... که اغلب این احتکار کنندگان اعدام‌ شده‌اند اما تأثیری در قیمت‌ها نداشته و روند صعودی قیمت‌ها در ایران همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم