.
.
.

چینی‌ها در ایران از برق ارزان بیت کوین استخراج می‌کنند

چین بیت کوین را به برق ایران زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود نوری یکی از خبرنگاران روزنامه «همشهری» دوشنبه 11 ژانویه در صفحه توئیترش نوشت، «چینی‌ها» با همکاری «یک‌نهاد نظامی» جمهوری اسلامی ایران معدن استخراج ارز دیجیتال «بیت کوین» در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان ایجاد کرده‌اند که با تعرفه پایین از برق ارزان ایران برای آن استفاده می‌شود.

در این توئیت آمده است در فاز اول «10 هزار دستگاه بسیار راندمان پایین ام-3» در این مرکز مشغول فعالیت است.

انجمن بلاک‌چین ایران نیز گزارش داده در این منطقه چینی‌ها «چسبیده به خطوط انتقال و پست برق 230/33کیلوولت فروکروم رفسنجان، مزرعه استخراج رمز ارزهای دیجیتالی راه‌انداخته‌اند که175مگاوات برق مصرف می‌کند.»

همچنان مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، به‌تازگی رسماً تائید کرد که «استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی» از عوامل افزایش مصرف برق در ایران است.

در پی گزارش‌های رسیده از کاهش برق در ایران و قطعی‌های مدام برق در شهرهای مختلف این کشور، مقامات ایرانی اعلام کردند که قطع شدن مدام برق به دلیل مصرف زیاد برق شهروندان است، اما گزارش‌های رسیده بیان می‌کند که یکی از دلایل فشار به شبکه برق مرکز بزرگ استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان است که دولت ایران در اختیار چینی‌ها قرار داده است.

از سوی دیگر، براساس گزارشی که در روزنامه رسالت آمده است تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می‌کند،‌ یا معادل مصرف برق یک‌خانه در تهران به مدت 24سال است.

قیمت هر بیت‌کوین در روز سه‌شنبه 23 دی‌ماه به نزدیک 36هزار دلار رسیده است،‌ موضوعی که سخنگوی صنعت برق ایران از آن به‌عنوان دلیل افزایش شمار استخراج‌کنندگان در این کشور یادکرده است.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته گزارش‌های رسمی حاکی از بالا رفتن مصرف برق در ایران و قطع اعلام‌ نشده برق منازل و همچنین معابر عمومی در بسیاری از مناطق شهری و روستایی بوده است.

برخی شهروندان ایرانی ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌دهد چراغ‌های روشنایی برخی جاده‌ها در طول شب خاموش شده و تاریکی مطلق و عدم دید برای رانندگان ایجاد کرده است.

هم‌زمان مسئله سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های تولید برق منجر به آلودگی شدید هوا در تهران و چندین شهر دیگر ایران شده است.

این در حالی است که وزیر نفت ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست این کشور به شهروندان ایرانی می‌گویند «برای توقف سوزاندن مازوت باید مصرف برق خود را کاهش دهند».

آنچه این روزها در رسانه‌ها به‌عنوان «مزرعه استخراج بیت کوین» در رفسنجان یاد می‌کنند مربوط به یک مرکزی با عنوان «دیتاسنتر» است که در سال 1398 توسط مشاور حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری ایران، افتتاح شده بود.

مقام‌های رسمی دولت ایران از جمله علیار اسکندری،‌ فرماندار رفسنجان،‌ در آن زمان این مرکز را «بزرگ‌ترین دیتاسنتر منطقه خاورمیانه» معرفی کرده بود،‌ اما برخی رسانه‌ها نیز آن را محل استقرار دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال گزارش کردند.

مردم ایران از قطعی برق‌ مداوم در شهرها و اتوبان‌های شهری گله‌مند هستند و مقامات دولتی ایران دلیل قطعی برق را بر گردن شهروندان این کشور و مصارف خانگی آن‌ها انداخته است و برای جبران این کمبود در اتوبان‌های بزرگ شهری و بین‌شهری در ایران به خاموش کردن چراغ‌ها اقدام کرده که سبب حوادث خطیر رانندگی نیز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم