.
.
.

سناتور لیدنسی گراهام: هر که فکر می‌کند برجام ایران را تغییر می‌دهد در اشتباه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام روز سه‌شنبه 12 ژانویه 2021 تاکید کرد که ایران به پناهگاه امن القاعده تبدیل شده و هر که فکر می‌کند توافق هسته‌ای ایران را تغییر خواهد داد، سخت در اشتباه است.

گراهام با تاکید بر اینکه «ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است»، گفت که این کشور به پناهگاه امنی برای سازمان القاعده تبدیل شده است.

او همچنین خطاب به دولت جدید آمریکا گفت: «هر که گمان می‌کند توافق هسته‌ای موجب تغییر [سیاست‌های] ایران می‌شود، سخت در اشتباه است ... امیدوارم دولت جو بایدن پیش از تلاش برای مذاکره با ایران ماهیت حقیقی این رژیم را درک کند.»

پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم روز سه‌شنبه فاش کرد ایران به سازمان القاعده کمک کرد حملات 11 سپتامبر را ترتیب دهد.

پمپئو که پیش از این ریاست سازمان سیا را هم بر عهده داشت، در صفحه توئیترش با تاکید بر اینکه القاعده و ایران «محور ویرانی» در جهان هستند، فاش کرد که ایران به سازمان القاعده کمک کرد حملات 11 سپتامبر را ترتیب دهد.

به گفته او ایران به نیروهای القاعده اجازه داد آزادانه با خارج در ارتباط بوده و در خاک ایران آزادانه رفت و آمد کنند. او همچنین ایران را افغانستان جدید برای القاعده دانست.

پمپئو با اشاره به کشته شدن ابومحمد المصری نفر دوم القاعده، که سال پیش در منطقه پاسداران تهران کشته شد، گفت که ایران به پناهگاه امنی برای القاعده تبدیل شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ماه نوامبر 2020 گزارش کرد ابومحمد المصری از فرماندهان بارز القاعده و متهم اصلی برنامه‌ریزی بمب‌گذاری دو سفارت آمریکا در آفریقا در سال 1998، به دست ماموران اسرائیلی در تهران کشته شد. پیش از این ایران مدعی شده بود که کسی از «تروریست‌ها» در خاک این کشور حضور ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم