.
.
.

بعد از نوید افکاری اینک طناب دار بر گردن دیگر کشتی‌گیر ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی رغم طوفان انتقاداتی که در پی اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و محکومیت این حکم از سوی جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری براعه افتاد که به عنوان "مضحکه وحشتناک عدالت" توصیف گردید، به نظر می‌رسد مقامات تهران به زودی در راستای اعدام یک کشتی‌گیر دیگر نیز حرکت خواهند کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه 12 ژانویه در مورد به دار آویختن مهدی علی حسینی دیگر کشتی‌گیر ایرانی، هشدار داد.

انتقادات آمریکا

شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» به نقل از ایلی کوهانیم یکی از مسئولان وزارت امور خارجه آمریکا، با تاکید بر این که «رژیم ایران باید به دلیل نقض حقیرانه حقوق بشر، پاسخگو باشد»، هشدار داد که اعدام این کشتی‌گیر جوان، قریب الوقوع است.

کوهانیم که در سال 1979، هنگامی که شش ساله بود، به همراه خانواده‌اش از ایران فرار کرد، به موضع اتحادیه اروپا در ادامه گفت‌وگو با تهران اشاره داشت.

او با انتقاد از موضع اروپا، عنوان داشت: «اتحادیه اروپا باید از خود بپرسد که چه کشوری را واقعاً بد دانسته و درنتیجه، اقدامات تنبیهی را علیه آن انجام می‌دهد. آیا زمانی که دولتی سیاست‌های سرکوبگرانه را اعمال کرده و از تروریسمی حمایت می کند که کشورهای همسایه خود را بی ثبات می سازد؟ یا وقتی که رهبران این کشور، در حال انباشت پول و ثروت برای خود هستند در حالی که مردم خود را گرسنه نگاه می‌دارند؟» به گفته او رژیم ایران همه این امور را انجام می‌دهد.

او 29 ساله است

شایان ذکر است که مهدی 29 ساله اهل اندیمشک در استان خوزستان در سال 2015 دستگیر و به قتل عمدی که ظاهراً در جریان مشاجره جمعی رخ داده بود، متهم شد.

با این حال، بسیاری از شبهات پیرامون قابل اطمینان بودن احكام صادر شده در كشور اوجود دارد؛ به ویژه كه مخالفان چندین بار سیستم قضایی و دستگاه‌های ذی ربط را به گرفتن اعترافات اجباری از بازداشت شدگان متهم كرده اند.

پرونده این کشتی گیر جوان، تداعی کننده داستان نوید افکاری است که در سپتامبر گذشته اعدام شد. در پی این اعدام بود که وزارت خارجه آمریکا از تحریم قاضی صادر کننده حکم اعدام خبر داد.

نظام ایران سپتامبر گذشته، حکم اعدام علیه افکاری را به جرم کشتن یک کارمند دولت در حاشیه «شورش مدنی» تابستان 2018 و علی رغم درخواست های بین المللی برای جلوگیری از این اعدام، اجرا کرد که از دید کمیته بین المللی المپیک اقدامی «تکان دهنده» توصیف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم