.
.
.

استخراج بیت کوین عامل اصلی مصرف بالای برق در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات ایرانی همواره «مردم» را عامل اصلی مصرف بالای انرژی برق می‌دانند اما کارشناسان معتقدند، کارگاه‌هایی به شکل غیرمجاز نسبت به «زراعت بیت کوین» اقدام کرده‌اند که برق بسیاری مصرف می‌کنند و اخیراً وزارت نیروی این کشور اعلام کرد، 300 مگاوات از این کارگاه‌های غیرقانونی کشف‌ شده‌اند.

بر اساس گزارشی که در روزنامه رسالت دوشنبه 11 ژانویه نشر شده، همان‌طور که دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل هستند ادارات نیز با نیمی از ظرفیت خود فعالیت کرده‌اند، بنابراین می‌بایست مصرف برق کاهش زیادی داشته باشد.

مقامات دولتی افزایش مصرف برق را گردن مصرف خانگی مردم انداخته و آن‌ها را به مصرف بی‌رویه برق متهم کرده اند. مسئولان ایران علت افزایش بیش از 60 میلیون متر مکعب مصرف گاز به نسبت سال گذشته را «باز گذاشتن پنجره‌های منازل» توسط مردم با این تصور که کرونا خارج می‌شود، اعلام کرده بودند.

طبق این گزارش یکی از کلیدهای کمبود ناگهانی گاز حتی برای تولید برق مورد نیاز معابر عمومی پایتخت را می‌توان در افزایش ناگهانی ارزش بیت کوین یافت. یکی از دلایل توجه گروهی به ارزهای دیجیتالی، افزایش نرخ آن‌ها است. نرخ بیت کوین اکنون به بیش از 30 هزار دلار رسیده است.

در این گزارش آمده است، وجود این کارگاه‌های غیرمجاز نگران‌کننده است، به این دلیل که می‌گویند تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک‌خانه در تهران به مدت 24سال.

در ایران ماینرهای مجاز بیت کوین، مجوز استفاده در حدود 300 مگاوات برق ‌دارند. این در حالی است که سال قبل قرار بود تعرفه‌ای برای استخراج‌ کنندگان بیت کوین وضع شود تا نه ‌فقط از هزینه تولید آن بلکه از فشار بر شبکه‌های برق نیز کاسته شود اما این اقدام عملی نشد.

قابل ‌ذکر است که هرساله دستگاه‌های ماینر غیرمجاز استخراج بیت کوین در اقصی نقاط ایران از آبادان و امیدیه تا بوکان و ابیک کشف می‌شود ولی روند ورود این دستگاه‌ها ادامه داشته و دولت ایران نتوانسته است مانع حضور آن‌ها شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم