درخواست دوباره کره جنوبی برای آزاد کردن سرنشینان نفت‌کش این کشور از سوی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی توقیف نفت‌کش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران ایران دولت سئول بار دیگر از ایران خواست که نفت‌کش کره‌ای توقیف‌شده را آزاد و مستندات اعلام‌شده مبنی بر اینکه نفت‌کش کره‌ای پروتکل‌های زیست‌محیطی را رعایت نکرده، ارائه کند.

به گزارش ایرانا دوشنبه 11 ژانویه عباس عراقچی در ملاقات با معاون وزیر امور خارجۀ کره جنوبی گفته است که نبود ارادۀ سیاسی از جانب سئول منجر به مسدود ماندن دارایی‌های ایران شده است. عراقی از همتای کره‌ای خودخواسته است که هر چه سریع‌تر سازوکاری برای آزاد کردن دارایی‌های ایران پیدا کند.

Advertisement

در این گزارش آمده که معاون وزیر امور خارجۀ کره جنوبی از عباس عراقچی درخواست کرد مستندات نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی را که شناور کره‌ای رعایت نکرده ارائه نماید. به گفتۀ ناظران تهران برای آزاد کردن دارایی‌های مسدود شدۀ خود در دو بانک کره‌ای، یک شناور نفت‌کش سئول را در خلیج‌ به اتهام عدم رعایت پروتکل‌های زیست ‌محیطی در 4 ژانویه توقیف و 20 خدمۀ آن از جمله 5 شهروند کره‌ای را دستگیر و زندانی کرده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، دیگر کشورها را متهم کرد که توقیف نفت‌کش ایران را «سیاسی» کرده اند اما در واقع ایران نسبت به آلودگی محیط‌زیست بسیار «حسّاس» است.

با این‌ حال، سعید خطیب‌زاده تأکید کرد که سفر معاون وزیر امور خارجۀ کره به ایران برای بررسی ساز و کار آزاد کردن دارایی‌های مسدود شدۀ تهران صورت گرفته است.

معاون وزیر امور خارجۀ کره جنوبی، چوی جونگ-کون، روز یکشنبه 10 ژانویه برای آزادسازی کشتی نفت‌کش کره‌ای عازم تهران شد.

در حال حاضر 7 تا 9 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کره جنوبی مسدود شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم