با شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران مسابقات ورزشی لغو می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای تهران اعلام کرد که مسابقات ورزشی از جمله فوتبال در صورت افزایش میانگین 24 ساعته ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا به 170 و شرایط پایداری هوا، لغو می‌شود.

با کاهش شدید کیفیت هوای تهران، آلودگی هوا در پایتخت ایران حدود دو هفته پیش «قرمز» شد و شرایط تنفس برای همه گروههای جامعه «ناسالم» اعلام شد. این وضعیت طی 24 ساعت آینده نیز تداوم پیدا کرد. از سوی دیگر نه تنها در تهران بلکه در برخی کلان‌شهرهای دیگر ایران نیز میزان آلودگی افزایش پیدا کرده و حتی ورزش در این کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 11 ژانویه 2021 کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای تهران، ظهر امروز به ریاست انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و دبیری سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور سایر اعضای کارگروه در محل استانداری تهران برگزار و طی آن قرار شد که تمهیدات لازم بهداشتی و مراقبتی برای برگزاری بازی فوتبال امروز بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس از طریق هماهنگی سازمان لیگ و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای استقرار تیم‌های اورژانس و موارد لازم به عمل آید.

بر اساس این گزارش، لغو مسابقات ورزشی از جمله فوتبال در صورت افزایش عدد میانگین 24 ساعته ایستگاه‌های پایش کیفیت هوای تهران به 170 و شرایط پایداری هوا از مصوبات این جلسه بود.

همچنین برابر مصوبات جلسات قبلی تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی و موتورسیکلت‌های آلاینده و ممنوعیت تردد کامیون‌های با عمر بالای 20 سال از سوی پلیس راهور اعمال می‌شود.

همچنین بنابر مصوبات این جلسه مقرر شد در صورت رفع پایداری هوا و کاهش غلظت میزان آلاینده‌ها در خصوص فعالیت‌های عمرانی و معدنی تصمیمات بعدی متعاقبا اعلام شود.

گفتنی است، محمدصادق حسنوند رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران هفته گذشته اعلام کرد که مطالعات نشان می‌دهد هر سال حدود 40 هزار نفر در ایران به علت مواجهه با ذرات آلاینده معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 2 ژانویه 2020 او با بیان اینکه مطالعات انجام شده و یافته‌های سایر محققان، نشان می‌دهد که وضعیت کیفیت هوا در مناطق مختلف ایران فاصله چشمگیری با مقادیر استاندارد ملی دارد گفت: «تقریبا هیچ‌گاه به آنچه در برنامه‌های دوم تا ششم توسعه در خصوص کیفیت هوا مدنظر بوده، نرسیده‌ایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم