.
.
.

نماینده مجلس ایران: تحریم‌ها رفع نشود بازرسان آژانس را اخراج می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو هیئت رئیسه مجلس ایران اعلام کرد که اگر تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تا 21 فوریه 2021 از ایران اخراج می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، شنبه 9 ژانویه 2021 احمد امیرآبادی فراهانی اعلام کرد که اگر تا 21 فوریه امسال تحریم‌ها علیه ایران به ویژه در زمینه‌های مالی، بانکی و نفت برداشته نشود، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از این کشور اخراج خواهند کرد.

به گفته او، در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها تا تاریخ ذکر شده، ایران حتما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد، این موضوع قانون مجلس شورای اسلامی بوده و دولت موظف به اجرای آن است.

او ادعا کرد که یک فرصت یک ماهه به آمریکایی‌ها داده شده و 21 ژانویه 2021 دولت جدید آمریکا مستقر می‌شود و آنها تا 21 فوریه فرصت دارند اقدامات خود را برای رفع تحریم‌ها انجام دهند.

امیرآبادی تاکید کرد که تا زمانی که تحریم‌ها رفع نشود هیچ دلیلی برای اجرای تعهدات وجود ندارد.

جو بایدن پیش از این وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا به برجام بازمی‌گردد. اما او برای این موضوع شروطی تعیین کرد.

او طی یادداشتی در سی ان ان، نوشت: «اگر تهران به پایبندی دقیق به توافق هسته‌ای بازگردد، ایالات متحده به عنوان نقطه آغازین برای مذاکرات بعدی به این توافق بازمی‌گردد».

بازگشت ایران به پایبندی دقیق به این توافقات به معنای این است که ایران تمام پنج گام قبلی خود را در حوزه هسته‌ای بار دیگر به عقب برگرداند. این مسئله به معنای کاهش قابل توجه دوباره در ذخایر اورانیوم غنی شده 4 درصد، کاهش حجم آب سنگین تولید شده توسط ایران و کاهش درصد غنی‌سازی و توقف آن در سایت غنی‌سازی فردو خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم