مدیر فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت خطاب به خامنه‌ای: واکسن را سیاسی نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مدیر فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در واکنش به اقدام خامنه‌‌ای در ممنوعیت ورود واکسن کرونا به ایران تأکید کرد که این نهاد جهانی بارها و بارها خواستار «سیاسی نشدن» ویروس کرونا شده و تاکید کرد که «واکسن کرونا را سیاسی نکنید».

در حالی که جمهوری اسلامی بیش از 1.2 میلیون مورد از ویروس کرونا را گزارش کرده که باعث مرگ بیش از 56000 نفر تاکنون شده، رهبر ایران روز گذشته واردات واکسن‌های کرونا تولید شده در آمریکا و بریتانیا را مممنوع کرد و گفت: «اینها کاملا غیرقابل اعتماد هستند».

Advertisement

علی خامنه‌ای در توئیتی همراه با هشتگ #واکسن کرونا گفت: «وارد کردن واکسن‌های ساخته شده در آمریکا یا انگلیس ممنوع است».

او افزود: «بعید نیست كه آنها بخواهند سایر ملتها را آلوده كنند».

این در حالی است که برخی مقامات ایران پیش از این، ایالات متحده را متهم کرده بودند که از طریق اعمال تحریم‌های سخت، مانع دسترسی این کشور به واکسن کرونا می‌شود، در حالی که غذا و دارو از نظر از تحریم معاف هستند. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران ماه گذشته گفته بود كه واشنگتن از تهران خواسته است كه هزینه داروها را از طریق بانك‌های آمریكا بپردازد و افزود كه او بیم آن را دارد كه ایالات متحده پول را توقیف كند.

او همچنین امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تکرار بدگمانی رهبر ایران نسبت به واکسن کرونا گفت: «برخی شرکت‌های خارجی می‌خواستند واکسن را روی مردم ما آزمایش کنند اما وزارت بهداشت ما به درستی این درخواست را قبول نکرد».

او افزود: «مردم بدانند وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت، البته برخی کشور‌ها قبول کردند که کاری به آن‌ها نداریم؛ بنابراین مردم ما مطمئن باشند آن‌ها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت».

مایکل رایان مدیر فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی نیز در واکنش به اقدام خامنه‌ای تأکید کرد که این نهاد جهانی بارها و بارها خواستار «سیاسی نشدن» این ویروس شده است.

او در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت: «لطفا اجازه دهید این واکسن را نیز سیاسی نکنیم».

پس از کناره‌گیری یک طرفه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، طی ماههای اخیر تنش میان دو کشور بار دیگر شدت گرفت.

مارس سال گذشته، خامنه‌ای پیشنهاد ترامپ برای کمک به ایران در زمینه شیوع بیماری کرونا را رد کرد و گفت که او به پیشنهادات ایالات متحده، «شرورترین» دشمن ایران اعتماد ندارد.

از سوی دیگر، ماه گذشته، ایران آزمایشات واکسن اختصاصی خود که در داخل این کشور تولید شده را آغاز کرد و در حالیکه قرار بود علاوه بر تولید، واکسن کرونا را از آمریکا نیز وارد کند، هلال احمر ایران روز گذشته اعلام کرد كه یک خیر در آمریکا قرار بود 150000 دوز واکسن فایزر را به ایران بفرستند، اما به دنبال اظهارات رهبر ایران، این اقدام لغو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم