فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه‌ای: آشتی با غرب باعث ایجاد ثبات نمی‌شود

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  علی خامنه‌ای رهبر نظام ایران، با توجه به اهتمام بین المللی، به ویژه اروپا به نقض تعهدات برجامی از سوی ایران، عنوان ساخت که آشتی با غرب باعث ایجاد ثبات در منطقه نمی‌شود.

  علی رغم این، خامنه‌ای از کشورهای غربی خواست برای برداشتن انواع تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش، در نتیجه تحریم‌های ایالات متحده طی دو سال گذشته توسط دولت ترامپ، اقدام کنند.

  موضوع برجام

  او جمعه 8 ژانویه گفت که کشورش عجله ای برای بازگشت ایالات متحده به برجام ندارد اما لزوم لغو تحریم‌ها را مورد تاکید قرار داد.

  خامنه‌ای در سخنانش که از تلویزیون دولتی پخش شد گفت: «جمهوری اسلامی هیچ اصرار و عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد، بلکه مطالبه منطقی ما، رفع تحریم‌ها و بازگرداندن حق غصب‌شده ملت است که این وظیفه آمریکا و اروپایی‌های دنباله رو آن است.»

  بالا بردن میزان غنی سازی اورانیوم

  خامنه‌ای در خصوص بالا بردن میزان غنی سازی اورانیوم گفت: «البته اگر آنها به تعهدات خود بازگردند، ما نیز برمی‌گردیم.»

  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پنجشنبه 7 ژانویه تهدید کرد که تهران پس از تعلیق تعهدات برجامی خود، می‌تواند میزان غنی سازی اورانیوم را به 90 درصد برساند. او در اظهارات خود به تلویزیون ایران گفت که کشورش به راحتی قادر است به غنی سازی بیش از 20 یا حتی 90 درصدی اورانیوم دست یابد.

  این در شرایطی است که از دید ناظران، ایران در حال تلاش برای استفاده از زمان، به دنبال بالا بردن سقف خواسته‌های خود تا زمان مذاکره با دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن رئیس جمهوری منتخب است.
  با این حال، دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب، پیشتر عنوان ساخته كه برجام از نظر پرداختن به مسئله موشک‌های بالستیک و سایر نكات، نیاز به بازنگری دارد. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، تأکید کرد که قبل از بازگشت به برجام، باید در مورد برنامه موشکی ایران مذاکره شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران