اولین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران شناسایی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که اولین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران در شخصی که از بریتانیا بازگشته، شناسایی شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 سعید نمکی از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران خبر داد.

به گفته او، این فرد مبتلا به تازگی از بریتانیا به ایران بازگشته، جایی که برای نخستین بار این ویروس در آنجا شناسایی شده بود و سپس به برخی کشورها نیز سرایت کرد.

نمکی تصریح کرد که حال این بیمار خوب است و چون از روز نخست آگاه و هوشیار بود و با تست پی سی آر مثبت به ایران آمده بود و خود را ایزوله کرده بود، کسی از اطرافیان او به این ویروس مبتلا نشده است و با غربالگری که از نزدیکان این بیمار انجام شد هیچ موردی از این ویروس در فرد دیگری پیدا نشد.

او در ادامه توضیح داد: «خبری هم در رسانه منتشر شده بود که یکی از همکاران ما در کرمانشاه به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا شده که بعد از تست از این فرد مشخص شد صحت ندارد و از بیش از 240 نفر از افرادی که با او ارتباط داشتند نیز تست گرفته شد و هیچ موردی از ابتلا به این ویروس پیدا نشد».

ظهور نوع جدیدی از کرونا که به آن ویروس جهش‌یافته می‌گویند و در ایران به علت شناسایی آن برای نخستین بار در بریتانیا آن را «کرونای انگلیسی» می‌نامند، نگرانی‌های‌های تازه‌ای را در جهان ایجاد کرده است.

در همین رابطه برخی کشورها برای رفت و آمد به بریتانیا محدودیت‌هایی تعیین کردند، ایران نیز پرواز مستقیم به لندن را متوقف کرد.

این نوع جهش‌یافته ویروس به جز بریتانیا نخستین بار در آفریقای جنوبی نیز شناسایی شد و در کشورهای هلند، ایتالیا، استرالیا و دانمارک هم انتشار پیدا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید