تبادل تهدید میان ایران و آمریکا و افزایش سطح کم‌سابقه تنش‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در اقدامی که به افزایش سطح تنش‌ها در منطقه انجامیده تهران به بازرسان بین المللی اخطار کرده در صدد افزایش بی سابقه درصد غنی سازی اورانیوم در سایت فردو است.

به نقل از نیویورک تایمز این اقدام ایران ممکن است باعث شود دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا برنامه بمباران تاسیسات اتمی ایران را به اجرا بگذارد.

Advertisement

نیویورک تایمز افزود: «این خبر با گزارش‌های اطلاعاتی مبنی بر نیت ایران جهت هدف قرار دادن برخی اهداف آمریکایی همراه شدهاست.»

نیت افزایش سطح غنی سازی از سوی ایران با بیانیه‌های تهدید متقابل میان مقامات ایرانی و آمریکایی در آستانه سالگرد کشته شدنقاسم سلیمانی در عراق نیز همزمان شده است.»

به نظر می‌رسد خبر افزایش سطح غنی سازی از سوی ایران با هدف فشار بر جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا جهت بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای می‌باشد.

در نامه تهدیدآمیز ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین آمده که تهران غنی سازی تا سطح 20 درصد را به زودی از سر خواهدگرفت. این مقدار بالاترین سطح غنی سازی ایران پیش از توافق هسته ای بوده است. بنا به گزارش نیویورک تایمز، هر چند این میزان ازغنی سازی برای تولید بمب اتم کافی نیست اما ایران را به ساخت بمب اتمی بسیار نزدیک خواهد کرد.

این اقدام تهران دور از انتظار نبود زیرا مجلس ایران اخیرا قانونی تصویب کرد که دولت را ملزم به افزایش مقدار سوخت و سطح غنی سازی می کرد. اما انتخاب سایت فردو، جدیدترین تاسیسات اتمی ایران کمی عجیب به نظر می رسد. این سایت در یکی از پایگاه های سپاه پاسداران در زیر کوه ساخته شده است و برای هدف قرار دادن آن به قوی ترین و مخرب ترین بمب های زرادخانه آمریکا نیاز است.

گزارش نیویورک تایمز می افزاید که ایران برای تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد به چندین ماه زمان نیاز دارد اما اعلام ایران جهتچنین اقدامی می تواند دونالد ترامپ را وادار به اجرای برنامه بمباران تاسیسات اتمی ایران بنماید.

اخیرا وزارت دفاع آمریکا به دلیل انتقاد برخی مشاوران ارشد نظامی ناو هواپیما بر «نیمیتز» را از منطقه خارج کرد. حضور این ناو درراستای راهبرد بازدارندگی ایران از هر گونه حمله احتمالی به دیپلمات ها و نیروهای آمریکایی در منطقه بود.

برخی مقامات آمریکایی اشاره کردند که «کریستفر سی میللر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا جهت «کاهش تنش» با ایران و جلوگیری ازشکل گیری بحران در روزهای پایانی ریاست دونالد ترامپ دستور بازگشت این ناو را صادر کرده است.

گزارش های اطلاعاتی آمریکا حاکی است که ایران و گروه های نیابتی وابسته ممکن است آخر هفته جاری برای انتقام از کشتن قاسم سلیمانی دست به برخی اقدامات بزنند.

برخی از دستیاران ارشد میلر از جمله عزرا کوهین و اتنیک، که اخیرا به عنوان افسر ارشد اطلاعاتی پنتاگون منصوب شد، تردیدهایی رادر مورد ارزش بازدارندگی ناو «نیمیتز» ابراز کرده بودند.

مقامات پنتاگون گفتند که برای جبران عقب نشینی ناو هواپیمابر نیمیتز، جنگنده های تهاجمی و هواپیماهای سوخت رسان را به کشورهای خلیج در منطقه ارسال کرده اند.

طی هفته های اخیر دونالد ترامپ بارها ایران را از طریق توئیتر تهدید کرده بود. افزون بر آن در نوامبر گذشته نیز مقامات ارشد امنیتملی آمریکا درباره حمله پیشگیرانه علیه تاسیسات اتمی ایران سخن گفته بودند.

همچنین پنتاگون و فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا با هدف هشدار به هر گونه حمله از سوی ایران چندین هفته به جابجایی و استقرارنیروها و سازوبرگ نظامی اقدام کردند.

ناو نیمیتز و دیگر کشتی های جنگی آمریکا با هدف تامین پوشش هوایی نیروهای آمریکایی در حال خروج از عراق، افغانستان و سومالی وارد منطقه شده بود. در همان حال نیروی هوایی آمریکا سه بار بمب افکن های «بی 52» را تا فاصله 60 مایلی سواحل ایران به پرواز درآورد.

نیروی دریایی آمریکا نیز پس از یک دهه دستور به اعزام یک زیردریایی اتمی به خلیج داده بود.

پیشتر در روز چهارشنبه گذشته ژنرال کنت ماکنزی ایران و نیروهای نیابتی اش در عراق را از هر گونه حمله به بهانه سالگرد کشتن قاسم سلیمانی در 3 ژانویه بر حذر داشته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم