مرکز آمار ایران: نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه 99 به عدد 44.8 درصد رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز آمار ایران به عنوان متولی ارائه آمار رسمی در این کشور روز پنج‌شنبه 31 دسامبر 2020 در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 30.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گفته مرکز آمار ایران منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه 1399 به عدد 44.8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 44.2 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 48.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2.0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 5.0 درصد و 0.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1.9 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای ایرانی

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 30.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوارهای شهری و روستایی برابر 30.5 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری 1.5 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.7واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده « خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه « روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه و غیر پاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه « میوه و خشکبار » (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه « آشامیدنی‌‌ها» (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته‌ای) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه « مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)،« پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1399 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 27.9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم