.
.
.

مباهات ایران به تولید واکسن محلی و 167 دارو ساز ایرانی این ادعا را «شوخی» خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه چندین رسانه محلی سه‌شنبه 29 دسامبر از رونمایی ایران از واکسن ساخت محلی کرونا خبر دادند آنهم در حالی که جهان شاهد گونه جهش یافته این ویروس است که سرعت انتقال آن تا حدود 70 درصد بیشتر از نوع اصلی است، 167 داروساز ایرانی طی پیامی صریح، ادعای ساخت واکسن ایرانی را به تمسخر گرفتند.

چطور چنین جسارتی می‌کنیم؟

آنها در نامه‌ای خطاب به «محمدرضا شانه ساز»، رئیس سازمان غذا و دارو، مطالعات بالینی در ایران برای تولید واکسن کرونا را «شوخی» توصیف کردند و نوشتند: «چگونه جرات داریم ادعا کنیم چنین واکسنی را تولید کرده ایم؟»

آنها همچنین «فقدان هرگونه برنامه در کشور برای تهیه واکسن» را مورد انتقاد قرار داده و از سازمان غذا و داروی ایران خواستند در «زمان مناسب» و نه بعد از از دست رفتن فرصت، برای خرید و واردات واکسن کرونا، اقدام کند.

ادعایی عجیب

علی رضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت، پیش از این اعلام کرده بود که امروز اولین واکسن ایرانی ضد کرونا رونمایی می‌شود. وهاب زاده روز گذشته در توییتی نوشت: «فردا اولین واکسن ایرانی رونمایی خواهد شد و مرحله آزمایش آن بر روی انسان با واکسیناسیون شماری از داوطلبان آغاز خواهد گردید.»

از سوی دیگر داروسازان شعار «تولید ملی واکسن» را با توجه به آنچه سایت ایران وایر سه‌شنبه 29 دسامبر گزارش داد، تعجب آور توصیف کرده و آنها نوشتند: «ما نمی‌توانیم یخچال ویژه حمل و نگهداری واکسن را خریداری کنیم و لذا آیا تجهیزات لازم برای تولید واکسن برای 80 میلیون نفر را داریم؟»

آنها همچنین افزودند كه مسئولان در مورد تولید واكسن صحبت می‌كنند اما «قادر به تأمین حقوق پرسنل پزشكی نیستند.»

گزارش شده است که در روزهای اخیر، تقاضا برای خرید واکسن افزایش یافته و فعالان ایرانی هشتگ «واکسن بخرید» را راه اندازی کرده اند که به ترند میان ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

شماری از مسئولان ایرانی درباره خرید این واکسن، نظرات ضد و نقیضی ارائه دادند به طوری که رئیس جمعیت هلال احمر ایران از خرید یک میلیون دوز واکسن چینی خبر داد اما رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس، خرید هرگونه واکسن از چین یا روسیه را تکذیب کرد.

از سوی دیگر در حالی که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، تحریم‌های ایالات متحده را عامل اصلی ناتوانی کشورش در خرید واکسن تلقی کرد، رئیس بانک مرکزی ایران تأیید کرد که این مسئله حل شده است.