.
.
.

اسیدپاشی روی زن خواستار طلاق پس از خروج از دادگاه در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مناع خبری ایران سه‌شنبه 29 دسامبر از اسیدپاشی بر یک زن جوان در تهران که برای پیگیری پرونده طلاقش رفته بود، خبر داد.

به گزارش روزنامه ایران، یک زن جوان بتاریخ 27 دسامبر پس از حضور در دادگاهی در تهران که برای پیگیری پرونده طلاقش رفته بود در مسیر خانه هدف اسیدپاشی قرار گرفت.

روزنامه ایران نوشت، طی تحقیقات، این زن به اختلاف در روابط زناشویی خود اشاره کرده و گفته است: «از دادگاه که خارج شدم تا به سمت خانه‌مان بروم، در نزدیکی خانه در یکی از محله‌های شهرک ولیعصر ناگهان موتور سواری دو ترک به من نزدیک شد. هر دوی آن‌ها کلاه ایمنی به سر داشتند و مردی که ترک‌نشین بود ظرفی را که در دست داشت به سمت من پاشید.»

بر اساس این گزارش، بازپرس پرونده با احتمال دخیل بودن شوهر این زن در اسیدپاشی او را احضار کرده ولی جزییاتی بیشتر در مورد پرونده نداده است.

ایران در سال 2019 با تصویب مجلس این کشور اعلام کرد، پاشیدن عمدی اسید یا هر ترکیب شیمیایی دیگر که باعث مرگ یا نقص عضو شود، با قصاص نفس یا قصاص عضو همراه خواهد بود.

اسیدپاشی یکی از معضلات جامعه ایران است و قربانیان این شکل از خشونت، بیشتر زنان هستند. آمار دقیقی هم از قربانیان اسیدپاشی در ایران وجود ندارد. اسیدپاشی به زنان عموما با انگیزه‌های عشقی یا انتقامجویی‌های خانوادگی صورت می‌گیرند و عاملان آنها شوهران یا بستگان مذکر شوهر هستند.

زنانی ایرانی که قربانی اسیدپاشی می‌شوند، هرگز به زندگی گذشته خود بازنمی‌گردند. روند درمان قربانیان اسیدپاشی طولانی و پرهزینه است. روندی که به گفته پزشکان ممکن است تا 10 سال هم طول بکشد.