ادعای ایران از شناسایی 48 متهم در رابطه با پرونده قتل سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که در ارتباط با پرونده قتل قاسم سلیمانی 48 متهم شناسایی شدند و اقدامات لازم برای تحت تعقیب قرار دادن آن‌ها انجام شده است.

در حالی که پیش از این دادستان تهران اعلام کرده بود که دستور جلب برای 36 نفر از متهمان قتل قاسم سلیمانی از جمله مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده اما این ادعا از سوی پلیس بین‌الملل تکذیب شد، ایران امروز بار دیگر از شناسایی تعدادی متهم در این رابطه خبر داد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 28 دسامبر 2020 علی باقری کنی بدون ارائه جزئیات از شناسایی 48 متهم در ارتباط با قتل قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس ایران خبر داد.

به گفته او اقدامات لازم برای تحت تعقیب قراردادن این متهمان انجام شده است و از کشورهایی که به نوعی دخیل و درگیر در این اقدام بودند، درخواست شده که اطلاعات و مستندات را در اختیار دستگاه قضایی ایران قرار دهند.

باقری کنی با بیان اینکه آخرین کشور آلمان بود، ادعا کرد که اخبار و اطلاعاتی به دستشان رسید که نشان می‌دهد پایگاه آمریکایی‌ها (رامشتاین) در آلمان در تبادل اطلاعات میان پهپادهای آمریکایی که در کشتن سلیمانی درگیر بودند، دخیل بوده است.

گفتنی است، سلیمانی در حمله پهباد آمریکایی به فرودگاه بغداد در بامداد جمعه 3 ژانویه 2020 کشته شد. در این حمله ابومهدی المهندس از فرماندهان گروه شبه‌نظامی عراقی حشد شعبی به‌ همراه 10 تن دیگر کشته شدند.
وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده ‌است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران، 9 ژوئن 2020 اعلام کرد فردی به نام سید محمود موسوی مجد، اطلاعات محل استقرار و ترددهای سلیمانی را به سرویس‌های جاسوسی خارجی فروخته بوده و به همین اتهام به اعدام محکوم شده ‌است.

علیرغم اینکه این متهم بارها این اتهام را رد کرد و هیچ سندی به جز اعترافاتی که به گفته خود او به اجبار از او گرفته شده، سند دیگری در این رابطه ارائه نشد و این فرد اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم