.
.
.

بگو مگوی مسئولان ایران بر سر کودک‌همسری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مشاور وزیر بهداشت ایران مخالفت با کودک‌همسری را «مزخرفات» خواند و تاکید کرد که بهتر است زنان از زیر 20 سال فرزندآوری را شروع کنند، معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان به این اظهارنظر واکنش نشان داد و این پرسش را مطرح کرد که آیا موافقان کودک‌همسری حاضرند دخترکان خود را به عقد و ازدواج مردان سن بالا درآورند

کودک‌همسری که به اعتقاد برخی در ایران دستمایه بازی‌های سیاسی شده، تاکنون نتوانسته با یک منع قانونی متوقف شود و هر روز اخباری درباره افزایش آمار دختران کودک که اغلب به علت اقتصادی ازدواج می‌کنند، منتشر می‌شود.

حالا همزمان با اینکه طرح‌ها برای جلوگیری از کودک‌همسری در مجلس در نیمه راه باقی مانده است، محمداسماعیل اکبری مشاور وزیر بهداشت ایران روز گذشته ازدواج کودکان یا کودک‌همسری را «مزخرفات» خواند و تاکید کرد: «به محض اینکه آن نشانه‌ها [در کودک] پیدا شد ایشان شده خانم! اینها همه حرف مفت است؛ به منی که این‌ همه بر و بیای علمی در دنیا دارم بگویند کودک‌همسری و این مزخرفات».

بر اساس گزارش همشهری‌آنلاین، اکبری افزود: «بهتر است زنان از زیر 20 سال فرزندآوری را شروع کنند و هر خانواده بهتر است حداقل سه فرزند به دنیا بیاورد».

معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان به این اظهارنظر واکنش نشان داد و با تاکید بر اینکه «به هیچ عنوان به دنبال تعیین سن ازدواج یا افزایش سن ازدواج به بالای 18 سال» نیستند، از موافقان کودک‌همسری پرسید که آیا حاضرند دخترکان خود را به عقد و ازدواج مردان سن بالا درآورند؟

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 26 دسامبر 2020، معصومه ابتکار در ادامه گفت: «در احادیث تاکید شده که دوره کودکی را از کودکان دریغ نکنید که یکی از روش‌های دریغ کردن دوره کودکی این است که آنها را زیر سن قانونی و کودکی وادار به ازدواج کنیم».

به گفته او، وقتی رشد فیزیولوژی و جسمی دختر اتفاق نیفتاده باشد و ازدواج کند، آسیب‌های بسیار زیادی از لحاظ بهداشتی خواهد دید که خطرناک است.

نمایندگان مجلس دهم پیش از این از تدوین طرحی با عنوان «کودک همسری» به منظور «افزایش سن ازدواج» خبر داده بودند، طرحی که به نظر می‌رسد همچنان در کنار موافقانش، مخالفانی نیز داشته باشد.

بر اساس این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران به 16 سال افزایش می‌یابد. در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران 16 و برای پسران 18 سال پیش‌بینی شده و ازدواج برای دختران زیر 13 سال مطلقا ممنوع خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال بوده و دختران زیر 13 سال نیز در صورت گرفتن مجوز از دادگاه امکان ازدواج دارند.

طرح «افزایش سن ازدواج» تاکنون مخالفان زیادی را با خود همراه داشته، از جمله این مخالفت‌ها از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس بوده، طوری که طیبه سیاوشی درباره عدم همکاری مرکز پژوهش‌ها در تدوین طرح «کودک همسری» به خبرگزاری ایسنا گفته: «این مرکز در تمام همایش‌هایی که درباره ازدواج زیر 18 سال انجام می‌گیرد حضور می‌یابد تا بتواند جلوی افزایش سن ازدواج را بگیرد.»

او تاکید کرد که این مرکز اعتقاد دارد که تعداد ازدواج‌هایی که در سن کودکی اتفاق می‌افتند کم است و همین مسئله را پایه اصلی مخالفت خود با افزایش سن ازدواج می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم