.
.
.

ایران فرصت بهره‌برداری اقتصادی در بازسازی سوریه را سوزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی مقامات در ایران باور دارند که این کشور فرصت بهره‌برداری اقتصادی در بازسازی سوریه را به علت «بسته بودن راه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی» و «وجود بروکراسی‌هایی در ایران و سوریه و همچنین برخی بروکراسی‌های اداری در سمت ایران» به نفع دیگر کشورها از جمله ترکیه، سوزاند.

از آنجا که ایران بقای دولت سوریه را برای منافع منطقه‌ای خود بسیار مهم می‌دانست، هنگام بالا گرفتن تظاهرات مردم سوریه علیه بشار اسد، از سال 2011 نیروی قدس سپاه به حمایت از بشار اسد پرداخت و ایران در جنگ داخلی سوریه به ‌طور قابل توجهی از دولت این کشور پشتیبانی کرد و نهایتا تا مارس 2017 نیروهای اعزامی ایران در سوریه 2100 نفر کشته دادند، بر همین اساس ایران و سوریه دو متحد استراتژیک به شمار می‌آیند، سال 2018 بود که بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه به مقامات ارشد ایران پیشنهاد سرمایه‌گذاری ایران در بازسازی خرابی‌ها و زیرساخت‌های کشورش را با همکاری بخش خصوصی ایران ارائه داد؛ پیشنهادی که با استقبال مقامات جمهوری اسلامی ایران روبه رو شد.

اما برخی در ایران اعتقاد دارند این کشور بهره‌برداری لازم را از این فرصت به دست نیاورد. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 27 دسامبر 2020 ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به اینکه تفاهمنامه‌هایی امضا شد مبنی بر اینکه انبوه‌سازان ایرانی شهرک 200 هزار واحدی در دمشق احداث کنند، گفت: «پس از آن سفر هیچ اتفاقی نیفتاد و هیچ اقدامی از طرف انبوه‌سازان در سوریه صورت نگرفت».

به گفته او از طرف انبوه‌سازان هیچ اقدامی برای بازسازی سوریه صورت نگرفت و مسئولان دستگاه دیپلماسی دنبال کار نیستند.

رهبر، «صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، انتقال مصالح ساختمانی، نیروی انسانی، مراودات مالی» را از جمله مشکلاتی دانست که در این زمینه وجود دارد.

او تاکید کرد که رفع این دست مشکلات از دست انجمن انبوه‌سازان خارج است و باید دولتمردان، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و امثال اینها کاری کنند تا راه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باز شود.

از سوی دیگر برخی منتقدان اهمال ایران را در این زمینه باعث سود بردن ترکیه دانستند که بهره‌برداری اقتصادی زیادی از این فرصت برده است.

یکی از مقامات ارشد هیئت دولت ایران اما در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با رد و تکذیب این موضوع که ترکیه توانسته‌ پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی سوریه را برعهده بگیرد، اظهار کرد: «ترکیه فقط در نزدیکی مرز خود با سوریه و برای اجرای تفاهمی که با روس‌ها در خصوص ایجاد حریم امنیتی داشته‌اند، احداثاتی داشته است تا نیروهای خود را تجهیز کند»

یک نماینده مجلس یازدهم نیز به خبرگزاری مهر گفت که سوریه آمادگی دارد تا از سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال کند؛ اما بعضا وجود بروکراسی‌هایی در دو سوی این روابط و همچنین برخی بروکراسی‌های اداری در سمت ایران، باعث می‌شود تا توسعه این روابط به تأخیر بیفتد؛ چاره آن نیز تسهیل موانع است تا به سمت فضای بازتر برای توسعه روابط اقتصادی حرکت شود.

علاوه بر فرصت‌سوزی ایران در بازسازی سوریه، برخی مقامات ایران پیش از این از سرمایه‌گذاری‌های بی‌بازگشت ایران در این کشور خبر داده بودند، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، 20 مه 2020 پس از سفرش به سوریه در مصاحبه ویدیویی با اعتمادآنلاین گفت: «زمانی که به سوریه رفتم عده‌ای گفتند هزینه درست کردم! ولی باز هم تکرار می‌کنم ما شاید 20 تا 30 میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم