.
.
.

زنان عرب زندان اهواز به جای بستگان متهمشان زندانی و شکنجه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زندان زنان در اهواز، مکانی برای فقط مجرمین نیست و افراد بیگناه بسیاری در آن مکان بازداشت هستند. اغلب این افراد به دلیل نسبت فامیلی با اشخاصی که از سوی دولت مجرم شناخته‌شده‌اند بازداشت شده و شکنجه می‌شوند.

به گفته سپیده قلیان وضعیت زنان عرب در زندان بدتر از سایر زندانیان است، گویی عرب بودن در زندان جرم بزرگی است که مستوجب شکنجه، توهین و بدرفتاری مسئولان زندان با آنها می‌شود.

حال‌آنکه جرم این زنان چیست و چرا باید به جرم وابستگی فامیلی و عرب بودن، شکنجه شوند، پرسشی است که خانواده‌های زندانیان از قوه قضاییهِ و مجامع بین‌الملل دارند. عدم رعایت حقوق زنان زندانی در زندان اهواز نشان می‌دهد که خلا قانونی در خصوص قوانین بازداشت کردن زنان به گروگان در اهواز وجود دارد.

اغلب بازداشت‌ها بدون رسانه‌ای شدن این افراد صورت می‌گیرد و حکومت به‌راحتی در سکوت خبری از پاسخگو بودن به افکار عمومی شانه خالی می‌کند.

زنان عرب اهواز اغلب به اتهام نزدیکان خود در زندان هستند

سپیده قلیان، فعال مدنی، در تولیت‌هایی از زندانی بودن برخی از زنان اهل سنت در زندان اهواز خبر داده که، به گفته او، «تنها به دلیل اتهاماتی که به بستگان و یا همسرانشان نسبت داده می‌شود، در بازداشت هستند».

او همچنین از «شکنجه» این زنان برای تن دادن به اعترافات اجباری خبر داده است.

به گفته فعالان حقوق بشر، برخی از زنان به دلیل این‌که اقوامشان در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز محکوم‌شده‌اند، در بازداشت هستند. گروهی دیگر به دلیل این‌که همسرانشان در سوریه و در همراهی نیروهای مخالف بشار اسد کشته‌شده‌اند، پس از بازگشت به ایران بازداشت‌شده‌اند. عده ای دیگر نیز به دلیل فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی اهل سنت دستگیر شده‌اند.

«الهه درویشی»، 19ساله، یکی از این زنان است که به دلیل متهم شدن همسرش حسن درویشی به نقش داشتن در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت‌شده است. باوجود ادعای کشته شدن حسن درویشی توسط وزارت اطلاعات، همسر وی همچنان در بازداشت است. او در زمان بازداشت حامله بود و فرزندش نیز در زندان به دنیا آمده است.

در همین حال، «معصومه سعیداوی» 48ساله و سوسن سعیداوی 45ساله نیز به‌واسطه نسبت فامیلی با ایاد، فؤاد و احمد منصوری بازداشت هستند.

«خلود سبهانی»، 20ساله از اهالی سوسنگرد، قبل از حمله به رژه نیروهای مسلح بازداشت‌شده بود.

«زهرا حسینی» توسط نیروهای وزارت اطلاعات به‌منظور تحت‌فشار قرار دادن همسرش که متهم به ارتباط با داعش است، بازداشت‌شده است. همسر زهرا حسینی متهم به ارتباط با گروه حکومت اسلامی موسوم به «داعش» است.

این در حالی است که به گفته کریم رحیمی، فعال حقوق بشر، وضعیت شوهر خانم حسینی نامشخص است. مقامات امنیتی مدعی‌اند او مفقودشده، اما برخی دوستانش معتقدند که او در بازداشت است. همچنین برخی از دوستان همسرش نیز یک روز پس از مفقود شدن او بازداشت‌شده‌اند.
«مریم حمادی» 23ساله و «فاطمه تونیت‌زاده»، مادر او، ازجمله زنان زندانی اهل سنت هستند که حکومت جمهوری اسلامی آنان را «زنان داعشی» می‌خواند. بااین‌حال فعالان حقوق بشر می‌گویند که آنان به دلیل فعالیت اعتقادی خود و عضویت در گروه‌های فضای مجازی اهل سنت بازداشت‌شده‌اند.

در این میان «سکینه صگوری» 34ساله یکی از زنان زندانی که همسرش در سوریه کشته‌شده است و خانم صگوری پس از کشته شدن همسرش به اهواز برگشت و بازداشت شد. او با وثیقه آزادشده بود، اما پس از حمله به رژه نیروهای مسلح بار دیگر بازداشت شد.

«مکیه نیسی»، زن عرب 36ساله اهوازی، بیش از دو سال در زندان‌های اهواز بازداشت بوده است. این زن که از شدت بیماری، درد می‌کشید و درحالی‌که درد دوری از فرزندانش را نیز به مدت دو سال تحمل کرده بود، به در شامگاه 25 آذر 1399 در زندان درگذشت.

مکیه نیسی، از زنان عربی بود که در پی حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت‌شد. به گزارش فعالان اهوازی، مکیه فقط به این دلیل بازداشت‌شده است که شوهرش به‌زعم وزارت اطلاعات داعشی‌ است.

وضعیت زنان در زندان اهواز نامطلوب است

وضعیت زنان در این زندان بخصوص در شرایط کرونا بشدت بحرانی است و بسیاری از آنها با تنگی نفس مواجه شده اند. در این زندان روزانه بارها و بارها آب قطع می‌شود و زندانیان حتی امکان شستن دستان‌شان را ندارند. هیچ اثری از رسیدگی بخصوص در شرایط بیماری کرونا نیست. زندانبانان از این شرایط برای شکنجه زنان زندانی استفاده می‌کنند.

این درحالیست که تراکم جمعیت در هر کدام از بندهای این زندان بسیار بالاست و نبود جا و ازدیاد افراد موجب ایجاد فضای بسیار خراب در بند و بروز بیماری های زیاد در میان زندانیان شده است. با وجود این شرایط زندانیان از حق مرخصی برخوردار نیستند.

با وجود گسترش کرونا در زندان و عدم تامین حداقل‌های بهداشتی برای زندانیان، متولیان زندان، مراجعه خانواده‌ها برای مرخصی را به ارگانهای دیگر پاس می دهند. در مجموع، از هر وسیله ای برای شکنجه و آزار و اذیت زندانیان استفاده می‌کنند.

در شرایط گسترش ویروس کرونا، زنان زندانی نگران ابتلا به این ویروس هستند بخصوص که چندی پیش 50تن از زندانیان این زندان به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. از جمله زندانی سیاسی خانم نجات انور حمیدی در همین زندان به کرونا مبتلا شده است.

گفتنی است بندی که بعنوان قرنطینه، زندانیان مبتلا به کرونا را در خود جای داده، فقط با چند میله از بند زندانیان دیگر تفکیک شده است.

‌منابع حقوق بشری اهوازی می‌گویند که در ماه‌های اخیر تعداد بازداشت‌شدگان زن در اهواز بیشتر شده و حکومت از بازداشت بستگان متهمان ابایی ندارد و با زور و شکنجه‌ای که جان زنان زندان‌های اهواز را تهدید می‌کند، آنها را مجبور به اعترافات اجباری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم