.
.
.

روحانی آمریکا را به کارشکنی در خرید واکسن متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اگرچه عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران، دو روز پیش اعلام کرد که مشکلات، مانع از خریداری واکسن کرونا از خارج از کشور برطرف شده، در حالی که مقامات پیشتر، تحریم‌ها در تأخیر در موضوع بهانه می‌کردند، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، شنبه 26 دسامبر، بار دیگر با سرزنش آمریکا، وجود موانع داخلی در عدم موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پیوستن به «اف ای تی اف»، گروه ویژه اقدام مالی (برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم) را مانع خرید واکسن قلمداد کرد.

روحانی در سخنرانی خود در جلسه کمیته ملی مبارزه با کرونا، ایالات متحده را به مشکل‌آفرینی در خرید واکسن متهم کرد و گفت: «پول لازم برای خرید را آماده کردیم، اما آنها گفتند برای پرداخت ابتدا باید اوفک موافقت کند، به دنبال انتقال پول از یک کشور دیگر بودیم، باز اعلام کردند که پول ابتدا باید به یک بانک آمریکایی منتقل شود. وقتی شما به دزدی معروف هستید، چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم.»

مشکل قانونی وجود ندارد

مقامات خزانه‌داری آمریكا كه در این‌گونه ممنوعیت‌ها و در چنین مواردی، مجوز صادر می‌كنند، توضیحی ندادند، اما سخنگوی برنامه بهداشت جهانی «كواکس» كه واكسن‌ها را میان كشورها توزیع می‌‌كند، پیشتر گفت كه دولت آمریكا، اجازه این تراکنش مالی را داد و مشكل قانونی درکار نیست.

شایان ذکر است که رئیس کل بانک مرکزی ایران دو روز پیش گفته بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا در این مورد مجوز داده و ایران 200میلیون یورو برای خرید واکسن تخصیص داده است.

این مواضع در پی افزایش فشارهای عمومی صورت گرفت که کاربران سایت‌های شبکه‌های اجتماعی در ایران از یکشنبه گذشته در کمپین توئیتر با هشتگ «#واکسن_بخرید» شرکت کرده و از مقامات دولتی خواستند به جای ادامه هزینه کردن پول‌های کشور در مداخلات خارجی، بلافاصله این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.

طبق آخرین آمار، حدود 55هزار نفر در ایران به علت بیماری «کووید-19» جان خود را از دست داده‌اند، در حالی که نزدیک به یک میلیون و 200هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم