حکم اعدام یک زندانی سیاسی در زاهدان بار دیگر بدون اعاده دادرسی اجرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وکیل عبدالحمید میربلوچ‌زهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام از اجرای حکم موکل خود خبر داد بدون اینکه به این وکیل فرصت اعاده دادرسی داده شود.

مصطفی نیلی در توئیتر خود، شنبه 26 دسامبر 2020 با تاکید بر اجرای حکم اعدام موکل خود نوشت: «متاسفانه در تماس با خانواده حمید میربلوچ‌زهی متوجه شدم که حکم اعدام وی اجرا شده است».
او افزود: «شرمنده خانواده وی شدم که نتوانستم هیچ کاری انجام دهم».

Advertisement

این وکیل دادگستری دو روز پیش نسبت به اجرای حکم اعدام موکل خود ابراز نگرانی کرده و از فرا خوانده شدن خانواده عبدالحمید میربلوچ‌زهی، برای ملاقات آخر خبر داده بود.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «از مقامات قضایی تقاضا دارم که اجرای حکم [اعدام] را متوقف کرده و اجازه دهند اعاده دادرسی میربلوچ‌زهی بررسی شود».

نیلی همچنین اعلام کرده بود که اعاده دادرسی میربلوچ‌زهی ثبت شده و منتظر ارجاع آن به شعبه‌اند.

اعاده دادرسی از جمله روش‌های فوق‌العاده شکایت از احکام است که راهی برای برگشت به دادگاه صادرکننده حکم قبلی محسوب می‌شود؛ با این هدف که دادگاه از رای قطعی سابق خود بازگردد، چرا که شاکی مدعی است صدور آن رای از روی اشتباه بوده و دلایل موجود اجازه نمی‌دهد که چنین حکمی بماند.

پیش از این قوه قضاییه ایران حکم اعدام روح‌الله زم را نیز بدون اینکه فرصت اعاده دادرسی داده شود، اجرا کرده بود.

سازمان حقوق بشر در ایران گزارش داده است که عبدالحمید میربلوچ زهی، 28 نوامبر 2015 همزمان با یورش چند نفر از نیروهای اداره اطلاعات به منزل شخصی او در شهرستان ایرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان منتقل شد.

بنابراین گزارش، در جریان بازداشت عبدالحمید میربلوچ‌زهی ماموران خانواده او را هم مورد ضرب و جرح قرار داده بودند.

پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه از طریق حمله مسلحانه» به عبدالحمید میربلوچ‌زهی و تحمل نزدیک به یک سال و شش ماه بلاتکلیفی و سلول انفرادی پرونده او در 31 مه 2017 مورد رسیدگی قرار گرفت.

پرونده عبدالحمید میربلوچ زهی با جاوید دهقان خلد، محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری مشترک بود و در دادگاه انقلاب زاهدان، جاوید دهقان خلد را به عنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم کرد و محمود کلکلی، امید ایمانی، عبدالحمید میربلوچ‌زهی و علیرضا بمپوری، هر یک به تحمل 15 سال حبس تعزیری محکوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم