.
.
.

ادعایی جدید درباره کاندیداتوری رئیسی در انتخابات 1400 ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سایت خبری در تحلیلی درباره تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران ادعا کرد، این تغییرات یک معنای کلی داشته و حذف رقبا و فراهم آوردن تمام شرایط با کاندیداتوری روسای دو قوه مقننه و قضاییه است.

به گزارش‌نامه نیوز، دیده بان ایران مدعی شد با توجه به تجربه اصول‌گرایان در انتخابات گذشته قالیباف کاندیدای اجماع ساز این جریان نیست و حرف حدیث اطراف او فراوان است.

برخلاف تصور برخی فعالان سیاسی ایران؛ اقدام اخیر مجلس فراهم آوردن شرایط برای کسی است که اجماع اصول‌گرایان را به همراه خواهد داشت. تنها در صورت کاندیداتوری رئیسی است که یک اتوبوس کاندیدای سال 1400 تصمیم می‌گیرند کنار کشیده و در دولت بعدی به دنبال سهم باشند. چنانچه جبهه پایداری با انتخاب صادق محصولی به‌عنوان دبیر کل نشان داد که می‌خواهد معامله کند نه با اصول‌گرایان بجنگد!

از همان زمان اعلام نتایج انتخابات 96 اما برخی ناظران از این می‌گفتند که رئیسی با اتکا به حدود 15 میلیون رأی که به دست آورده، خود را برای انتخابات 1400 آماده خواهد کرد. گمانه‌زنی‌هایی که هرچه به موعد برگزاری انتخابات 1400 نزدیک شدیم، بیشتر و بیشتر مطرح شد تا اینکه رئیس قوه قضاییه چندی پیش، در نشستی که به ‌مناسبت گرامیداشت 16 آذر و روز دانشجو، با برخی فعالان دانشجویی داشت، در مواجهه با یکی از دانشجویان حاضر در این مراسم که به جریانی موسوم به «عدالت‌خواه» نزدیک است و در واکنش به پرسش صریح او درباره احتمال کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، بدون اشاره به اینکه چه برنامه‌ای در آن انتخابات دارد و به‌جای تکذیب صریح کاندیداتوری‌اش، صرفاً تأکید کرد که به هیچ‌چیز غیر از قوه قضاییه فکر نمی‌کند.

در شرایطی که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف هرروز با اطمینان بیشتر مطرح می‌شود، انتقاد اخیر رئیسی از دولت (در جریان سفر به بجنورد) و بازگشت او به مباحث سیاسی نیز موردتوجه برخی ناظران قرارگرفته و این پرسش را بار دیگر مطرح کرده که آیا به‌جز کاندیداتوری احتمالی رئیس قوه مقننه، باید منتظر کاندیداتوری رئیس قوه قضاییه نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری باشیم.

با توجه به تعدد کاندیدا در میان اصول‌گرایان این احتمال وجود دارد که بزرگان این جریان سیاسی از فردی چون رئیسی دعوت کنند تا او کاندیدای اجماع ساز این جریان شود. احساس خطر اصول‌گرایان از "عدم وحدت"و تعدد زمانی افزایش پیداکرده که قالیباف، دهقان، محسن رضایی، نیکزاد، سعید محمد، رستم قاسمی و... هرکدام ستادهای خود عملاً راه‌اندازی کرده‌اند. تحرکات در جبهه پایداری هم نشان می‌دهد این جریان سیاسی به دنبال سهم خواهی از جریان اصول‌گراست.

چندی قبل سید حسین نقوی حسینی عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران ایران به نامه نیوز گفته بود: «اگر آقای رئیسی بیاید جبهه پایداری نامزد دیگری را مطرح نخواهد کرد روی حمایت از آقای رئیسی با سایر گروه‌های اصولگرا اجماع می‌کند، اما اگر آقای رئیسی نیاید حتما جبهه پایداری نظراتی دارد و موضعش آن خواهد بود که باید در قالب یک نظام گزینشی درست اصولگرایان به جمع بندی نهایی برسند.»

وی افزود: «اگر آیت الله رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود همه گروه‌های اصولگرا روی نام او اجماع می‌کنند و اختلاف نظری بین گروه‌ها درباره حمایت از آقای رئیسی وجود ندارد. جبهه پایداری هم از این مسئله مستثنی نیست و وقتی آیت الله رئیسی اعلام کاندیداتوری کند جبهه پایداری نیز از ایشان حمایت خواهد کرد.»

مجلس ایران در آخرین اقدام خود با تغییر قانون انتخابات راه را برای کاندیداتوری رئیسی و قالیباف باز کرد و طرحی را تصویب کرد که در متن آن به‌صراحت آمده است: «روسای قوای مقننه و قضائیه، اعضای هیأت رئیسه مجلس و اعضای شورای عالی قضایی بدون آنکه شش ماه قبل از ثبت‌نام برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری استعفا دهند کاندیدا شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم