.
.
.

آقازاده‌ها در خارج از ایران

ولایتی‌ها در همایش گرگ وال‌استریت و نوه‌های خمینی با کیف‌های مارک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رویداد 24 طی گزارشی از حضور فرزندان علی‌اکبر ولایتی در همایش گرگ وال‌استریت در شهر استانبول خبر داد و ضمن بازتاب انتقادات گسترده از آنچه «امپراتوری فرزندان ولایتی» خواند، به بررسی حضور سایر آقازاده‌ها در خارج از ایران از جمله نوه‌های روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی پرداخت.

رویداد 24 جمعه 25 دسامبر 2020 گزارش داد که علی‌اصغر ولایتی و محمد ولایتی فرزندان علی‌اکبر ولایتی به عنوان برج‌سازان موفق در همایشی به نام گرگ وال استریت در ترکیه شرکت‌ کرده‌اند. فیلمی از این همایش منتشر شد که بسیار در فضای مجازی بازتاب و انتقادات گسترده کاربران ایرانی را به همراه داشت.

این رسانه در گزارش خود ضمن بررسی «خسارت» این آقازاده‌ها به ایران نوشت: «نسخه‌ای که علی‌اکبر ولایتی برای مردم ایران و پسرانش پیچیده زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوت است. ولایتی که دست بر قضا پزشک هم هست، از یک سو مردم ایران را به مقاومت و خوردن نان خشک تشویق می‌کند و از سوی دیگر، پسرانش را از ملک هزار متری بنیاد شهید در سعادت‌آباد راهی همایش گرگ‌های وال استریت می‌کند، اما چرا نسخه آقایِ پزشکِ سیاستمدارِ ابوالمشاغل برای مردم و پسرانش تا این اندازه متفاوت است و تناقض دارد؟»

اشاره این گزارش به اظهارنظر علی‌اکبر ولایتی در دو سال پیش است که همان موقع بازخوردهای زیادی به همراه داشت. او در یک همایش گفته بود که ایرانی‌ها باید مقاومت را از یمنی‌ها یاد بگیرند که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند، به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به جنجال حضور پسران علی‌اکبر ولایتی در یک مهمانی در ترکیه با نام همایش «گرگ وال‌استریت» که از فیلمی ساخته «مارتین اسکورسیزی» گرفته شده است از حضور فرزندان ولایتی در کنار «جردن بلفورت» که به گرگ وال‌استریت معروف است، خبر داد.

بلفورت به عنوان کسی که با دوز و کلک و فروختن اموال به دردنخور در بورس به ثروت کلانی دست می‌یابد و ثروتش را صرف مصرف کوکایین، مشروب، دختربازی و ... می‌کند، شناخته شده است.

بر اساس این گزارش، فرزندان ولایتی به عنوان مدیران عامل شرکت سیف بنا که بیش از 1600 واحد مسکونی در ایران ساخته‌اند در این همایش معرفی شدند.

انتقادات گسترده به حضور فرزندان ولایتی در این همایش بیشتر به علت این بود که ایران دچار بحران اقتصادی است اما آنها به ترکیه سفر می‌کنند و در یک مراسم که در هتل بسیار لوکس و مجلل برگزار شده و هزینه شرکت در آن بسیار بالاست، حضور پیدا می‌کنند.

رویداد 24 در ادامه گزارش داد که محمد ولایتی، علاوه بر عضویت در شرکت سیف بنا در شرکت‌های «سیف بنا فولاد»، «تدبیراندیشان عرشیا»، «مهندسین مشاور بینش نیارش اثر» و «پهنه‌گستر بنا» یا عضو یا صاحب آنها است.

در ادامه این گزارش آمده است که محمد ولایتی به جز فعالیت برج‌سازی، فعالیت فرهنگی هم دارد و در شرکت «آفرینندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ایرانیان» که پدرش هم حضور دارد، به عنوان عضو هیئت مدیره برای فرهنگ و تمدن و دین ایرانیان تصمیم می‌گیرد!

علی‌اصغر هم در تمام این شرکت‌ها عضو است و او هم همچون برادر در شرکت «آفرینندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ایرانیان» مشغول است.

این نکته قابل ذکر است که شرکت سیف بنا شرکت اصلی مالی خاندان ولایتی است که تاکنون پروژه‌های بزرگمهر، کوثر الهیه، کاشمر، شقایق ساری و اسلامشهر را اجرا کرده‌اند.

علاوه بر جنجال فرزندان ولایتی، پیش از این ملک او در سعدآباد نیز جنجال زیادی ایجاد کرده بود و چندی پیش یکی از خبرنگاران به خاطر فیلمبرداری از آن خانه او بازداشت شد! خانه هزار متری او در منطقه سعدآباد که از بهترین مناطق تهران به شمار می‌آید در سال‌های نخست انقلاب ایران از سوی یکی از نهادهای حکومتی به او واگذار شد. این ملک شائبه‌های بسیاری دارد و ظاهرا پول آن پرداخت نشده است.

رویداد 24 در ادامه گزارش داد که آقازاده‌های مسئولان نظام فقط فرزندان ولایتی نیستند. چندی پیش علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش مجلس ایران خبر داده که فقط 3000 نفر از دانشجویان تحصیل‌کننده در خارج آقازاده هستند.

البته این رقم فقط مربوط به اقامت تحصیلی است و رقم حضور فرزندان مسئولان با عنوان تابعیت و اقامت بسیار فراتر از از 3000 نفر است.

محمدباقر نوبخت فرزندان مسئولان حکومت در خارج ایران را «سربازان نظام» خوانده که در حال انجام وظیفه برای نظام و «در حال دور زدن تحریم‌ها هستند!»

رویداد 24 در ادامه انتقاد خود از آقازاده‌های ایرانی نوشت: «ظاهرا این فقط از توان فرزندان مسئولان نظام بر می‌آید که در آمریکا و انگلستان و فرانسه و دوبی و ... چنین فداکاری و جانبازی‌هایی بکنند و این فداکاری‌ها انحصاری در اختیار آنهاست».

چندی پیش نیز فرانس 24 در گزارشی به زندگی سخت مردم ایران پرداخته بود و این موضوع را بررسی کرد که در چنین شرایطی برخی فرزندان مسئولان نظام که شعار «حمایت از پابرهنگان» و «دفاع از مستضعفان» را سر می‌دهند، در چه شرایطی در خارج کشور زندگی لاکچری دارند.

یکی از کسانی که مورد توجه قرار گرفت، رسول طلوعی فرزند سعید طلوعی فرمانده سپاه و شهردار پیشین دو منطقه از تهران است. یک روحانی اصولگرا در تاریخ 31 آگوست تصویری از فرزند سعید طلوعی را در حالی که در کنار یک ببر ژست گرفته بود یا در حال راندن یک کادیلاک بود و مهمانی لوکسی برای فرزند دو ساله‌اش گرفته بود، منتشر کرد. مهدی صدرالساداتی روحانی اصولگرایی که در اینستاگرام درباره طلوعی نوشت: «چطور ممکن است یک پسر 25 ساله به چنین ثروتی دست پیدا کرده باشد؟»

اکانت اینستاگرام فرزند طلوعی از زمانی که این روحانی اصولگرا درباره آن افشاگری کرده دی اکتیو شد.

فرزند طلوعی نه تنها مورد پیگیری قرار نگرفت بلکه طلوعی از این روحانی به جرم تهمت زدن شکایت کرد و نامه‌ای سرگشاده در رسانه‌های ایران منتشر کرد.

این فرمانده سابق سپاه گفته او در حال حاضر دندان‌پزشک است و ماهی 70 میلیون درآمد دارد و این که سوار اتومبیل‌های گران‌قیمت شود عادی است. او گفته ببری که فرزندش با آن عکس گرفته به یکی از دوستان اقوامشان تعلق داشته است.

ساشا سبحانی فرزند سفیر سابق ایران در ونزوئلا نیز صاحب یکی از صفحه‌های اینستاگرام است که تصاویر خود را با زنانی که در دبی و یونان و ترکیه بیکینی پوشیده‌اند یا در در حالی که در بیزینس کلاس هواپیما نشسته منتشر می‌کند. او در پستی که منتشر کرده بود خطاب به ایرانی‌ها گفته بود، چون نمی‌توانند کاری کنند که مانند او ثروتمند شوند به او حسودی می‌کنند و بهتر است بمیرند. او فعلا در حال تبلیغات سایت‌های قمار است.

مورد دیگری که توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده اعضای خانواده روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی است. عاطفه و یاسمن اشراقی نوه و نتیجه خمینی (عاطفه در بریتانیا زندگی می‌کند) به واسطه کیف گران‌قیمتی که در دست می‌گیرند مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. خانواده خمینی گفته‌اند این کیف‌ها تقلبی و ارزان‌قیمت است!

بیشترین بازدید موضوعات مهم