اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعدام روح‌الله زم را محکوم كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران، اعدام روح‌الله زم روزنامه‌نگار و کنش‌گر ایرانی، مدیر وب‌سایت و کانال تلگرامی «آمد نیوز» را محکوم کرد اما به خاطرعدم توصیف زم به عنوان روزنامه‌نگار، هدف انتقادهای گسترده روزنامه‌نگاران و فعالان ایرانی قرار گرفت.این اتحادیه تاکید کرده داست که مدیران حساب های شبکه های اجتماعی را به عنوان روزنامه‌نگار به رسمیت نمی‌شناسد.

اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران سه‌شنبه 22 دسامبر در بیانیه‌ای در پاسخ به انتقاد درباره سکوت خود در خصوص اعدام زم، اظهار داشت که «اقدام رژیم ایران به این اعدام، یک جنایت است اما زم به عنوان یک شخصیت «قابل احترام» در شبکه‌های اجتماعی که فاقد سابقه روزنامه‌نگاری بود.

در ادامه بیانیه آمده است: «طبق قوانین ما، مدیران شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌نگار محسوب نمی‌شوند اما صرف نظر از روزنامه‌نگار بودن یا نبودن زم، اعدام او جنایتی هولناک و شایسته محکوم کردن است.»

موضع اتحادیه روزنامه‌نگاران، مورد انتقاد گسترده روزنامه‌نگاران و فعالان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و آنها هشتگی را تحت عنوان «زم روزنامه‌نگار بود» راه‌اندازی کردند که در آن مدارک مربوط به سابقه روزنامه‌نگاری زم ارایه شد.

منتقدان گفتند که بخش ایران در اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران، زیر سلطه اصلاح‌طلبان است که نسبت به زم خشمگین هستند و به همین دلیل، اطلاعات گمراه‌کننده‌ای را به اتحادیه ارائه داده‌اند.

سایت «سحام نیوز» که زم قبل از تأسیس «آمد نیوز» در آن کار می‌کرد، در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که این سایت، «عضویت زم در هیئت تحریریه و مشارکت او در نوشتن اخبار، تهیه گزارش و محتوا و انجام مصاحبه‌ها را تایید می‌کند.»

از سوی دیگر کنش‌گران ایرانی، نامه سرگشاده‌ای را خطاب به اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران تنظیم کردند که در آن از اینکه «مقام مسئول دفتر اتحادیه در ایران» از روح‌الله زم به عنوان «یک فعال تبلیغاتی» و نه روزنامه‌نگار، یاد کرده، گله شده است.

در این نامه سرگشاده آمده است که «داده‌های ارائه شده به شما درست نیست زیرا بسیاری از رسانه‌هایی که در بیانیه اتحادیه نامی از آنها برده شده نظیر بی‌بی‌سی فارسی و ایران اینترنشنال، از زم به عنوان روزنامه‌نگار یاد کرده‌اند.»

گفتنی است که روح‌الله زم در 12 دسامبر جاری بعد از مرور بیش از یک سال از ربایش او از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران از طریق کشاندن او به وسیله پرستوی اطلاعاتی ایران برای ملاقاتی دروغین با آیت‌الله سیستانی در عراق، در تهران اعدام شد.

اعدام زم با موجی از مواضع بین‌المللی درمحکومیت این اقدام و انتقاد از رژیم ایران، مواجه شد، و رزیم ایران به تصفیه فیزیکی عناصر اپوزسیون ایرانی مقیم خارج کشور و آدم‌ربایی به شیوه‌های مختلف متهم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم