.
.
.

واکنش گروه طالبان به اظهارات اخیر ظریف در مورد این گروه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران در مورد این گروه در اعلامیه‌ای گفت، امارت اسلامی (طالبان) در هیچ لیست سیاه تروریستی درج نیست.

سخنگوی طالبان در این اعلامیه، اظهارات اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه طلوع را «نامناسب» عنوان کرده و گفته است: «این اظهارات به گونه آشکار مداخله در امور داخلی کشور ما افغانستان است.»

در این اعلامیه آمده: «امارت اسلامی در کدام لست تروریستی ملل متحد درج نیست، سخنان وزیر خارجه ایران در این رابطه مبنی برنا اگاهی وی می‌باشد.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ویژه با شبکه طلوع نیوز که شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020 پخش شد در مورد لشکر فاطمیون گفت، هنوزهم حدود دو هزار افغان در سوریه می‌جنگند و تهران آماده است در صورت نیاز نیروهای بیشتر به آن کشور بفرستد.

ظریف اضافه کرد، این افراد به گونه داوطلب برای جنگ به سوریه رفتند و ایران شهروندان افغان را برای جنگ علیه گروه داعش حمایت کرده و اگر نیاز باشد بازهم چنین خواهد کرد.

او علاوه کرد: «این‌ها (لشکر فاطمیون) بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد، می‌تواند با سابقه رزم با تروریستان و داعش، کمکی به دولت افغانستان باشند. برای مبارزه با داعش و برای مبارزه با ترور و حفظ امنیت افغانستان. هرجا که دولت افغانستان بخواهد».

ظریف: ما با طالبان ارتباط داریم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه صحبت‌هایش به گروه طالبان اشاره کرده گفت، تهران با این گروه ارتباط دارد.

ظریف خبرهای مبنی به دادن جنگ افزار توسط تهران به طالبان و تداوی زخمیان طالبان در ایران را رد کرد.
او بیان کرد: «ما هیچ‌گاه نگفتیم که ما با طالبان ارتباط نداریم. آقای ملا برادر(معاون رهبر طالبان) هم آمد ایران و با وزیر خارجه ایران ملاقات کرد. به همان دلیل ایشان هم در ایران ملاقات‌هایی ممکن است با مسؤولین ما داشته باشد. این را ما هیچ‌وقت مخفی نکردیم، دولت افغانستان هم اطلاع دارد».

ظریف اضافه کرد: «ببینید، طالب اقدامات تروریستی بسیار انجام داده‌است. این‌ که طالب یک گروه تروریستی هست یا نه؟، در قوانین ما هنوز طالبان را از گروه تروریستی خارج نکردیم. در قوانین ما کما این که در قوانین ملل متحد بوده است. ما تابع ملل متحدیم».

ظریف: موضع ما با آمریکا در قبال افغانستان متضاد است

محمدجواد ظریف در ادامه مصاحبه‌اش با شبکه طلوع نیوز در مورد موضع کشورش با آمریکا در افغانستان اشاره کرده گفت، موضع تهران با واشنگتن در قبال کابل متضاد است.

ظریف اظهار کرد: «ما موضع خودمان را داریم. حالا نمی‌دانیم واقعاً موضع آمریکا در افغانستان چیست؟ اگر موضع آمریکا در افغانستان آن است که در گفت‌وگوهای‌شان با طالبان و توافق‌شان با طالبان منعکس است، حتماً ما با آن موضع متضاد هستیم. آن اقدام را اقدام خطرناکی می‌دانیم. نه به نفع مردم افغانستان، فقط یک اقدام داخلی برای آمریکا برای خروج. ولی اگر بخواهید اشتراک مواضع ایران را بگیرید، موضع ما مشخص است. موضع ما این است که باید مردم افغانستان آینده‌ی‌ خودشان را تعیین بکنند به شمول طالبان».

شایان ذکر است که وزیر امور خارجه ایران در شرایطی از ادامه حضور شهروندان افغان در سوریه خبر داده است که حکومت افغانستان از این کار تهران انتقاد کرده و گفته است که تهران از موجودیت فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم