.
.
.

مطهری: سهمیه واکسن کرونای ایران در سازمان جهانی بهداشت باطل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی مطهری نماینده سابق مجلس ایران دوشنبه 21 دسامبر 2020 در توییترش نوشت، سهیمه واکسن ایران در سازمان جهانی بهداشت باطل شده است.

مطهری در توییترش نوشت، ایران به علت قرار داشتن در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی سهمیه‌ واکسنش در سازمان جهانی بهداشت را از دست داد.

مطهری نوشت: «به خاطر اين كه در ليست سياه اف‌ای‌تی‌اف قرار داريم، نتوانستيم پنجاه ميليون دلار مبلغ سهميه ايران از واكسن كرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ايرانی را منتقل كنيم.»

او «مجمع تشخيص مصلحت نظام» را مسئول از دست رفتن سهمیه ایران عنوان کرده و گفت، این مجمع بايد پاسخ‌گوی این موضوع باشد.

اف‌ای‌تی‌اف یا «گروه ویژه اقدامات مالی»، یک سازمان غیردولتی است که سیاست‌ها و استانداردهای مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی «تروریسم» را وضع می‌کند.

قبل از این، سعید نمکی وزیر بهداشت ایران 6 دسامبر در نشستی ادعا کرده بود، ایران یکی از پیشتازان در عرصه واکسن سازی کرونا است.

در حالی که ایران در اوج بحران کرونا قرار دارد وزیر بهداشت این کشور با بیان اینکه «برگ‌های برنده قابل توجهی برای دنیا داریم که رو خواهیم کرد»، ادعا کرد: «ما یکی از پیشتازان عرصه واکسن‌سازی هستیم.»

از سوی دیگر، امروز دوشنبه 21 دسامبر سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته 191 بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان باختند، این آمار نشان می‌دهد که تعداد فوتی‌های این بیماری نسبت به روز گذشته که 177 نفر بود افزایش یافته است. سیما لاری گفت، از دیروز تا امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 6151 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در این کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان این بیماری به 1164535 نفر رسید.

او در ادامه از جان باختن 191 بیمار مبتلا به کووید 19 طی 24 ساعت گذشته خبر داد و مجموع فوتی‌های این بیماری را 53816 نفر عنوان کرد. سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرد که هم‌اکنون بر اساس آخرین تحلیل‌ها، 205 شهرستان در وضعیت نارنجی و 243 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم