وزیر خارجه ایران: حدود دو هزار افغان هنوز هم در سوریه می‌جنگند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ویژه با شبکه طلوع نیوز که شامگاه دوشنبه 21 دسامبر پخش شد در مورد لشکر فاطمیون گفت، هنوزهم حدود دو هزار افغان در سوریه می‌جنگند و تهران آماده است در صورت نیاز نیروهای بیشتر به آن کشور بفرستد.

ظریف اضافه کرد، این افراد به گونه داوطلب برای جنگ به سوریه رفتند و ایران شهروندان افغان را برای جنگ علیه گروه داعش حمایت کرده و اگر نیاز باشد بازهم چنین خواهد کرد.

Advertisement

او علاوه کرد: «این‌ها (لشکر فاطمیون) بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد، می‌تواند با سابقه رزم با تروریستان و داعش، کمکی به دولت افغانستان باشند. برای مبارزه با داعش و برای مبارزه با ترور و حفظ امنیت افغانستان. هرجا که دولت افغانستان بخواهد».

ظریف: ما با طالبان ارتباط داریم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه صحبت‌هایش به گروه طالبان اشاره کرده گفت، تهران با این گروه ارتباط دارد.

ظریف خبرهای مبنی به دادن جنگ افزار توسط تهران به طالبان و تداوی زخمیان طالبان در ایران را رد کرد.

او بیان کرد: «ما هیچ‌گاه نگفتیم که ما با طالبان ارتباط نداریم. آقای ملا برادر(معاون رهبر طالبان) هم آمد ایران و با وزیر خارجه ایران ملاقات کرد. به همان دلیل ایشان هم در ایران ملاقات‌هایی ممکن است با مسؤولین ما داشته باشد. این را ما هیچ‌وقت مخفی نکردیم، دولت افغانستان هم اطلاع دارد».

ظریف اضافه کرد: «ببینید، طالب اقدامات تروریستی بسیار انجام داده‌است. این‌ که طالب یک گروه تروریستی هست یا نه؟، در قوانین ما هنوز طالبان را از گروه تروریستی خارج نکردیم. در قوانین ما کما این که در قوانین ملل متحد بوده است. ما تابع ملل متحدیم».

ظریف: موضع ما با آمریکا در قبال افغانستان متضاد است

محمدجواد ظریف در ادامه مصاحبه‌اش با شبکه طلوع نیوز در مورد موضع کشورش با آمریکا در افغانستان اشاره کرده گفت، موضع تهران با واشنگتن در قبال کابل متضاد است.

ظریف اظهار کرد: «ما موضع خودمان را داریم. حالا نمی‌دانیم واقعاً موضع آمریکا در افغانستان چیست؟ اگر موضع آمریکا در افغانستان آن است که در گفت‌وگوهای‌شان با طالبان و توافق‌شان با طالبان منعکس است، حتماً ما با آن موضع متضاد هستیم. آن اقدام را اقدام خطرناکی می‌دانیم. نه به نفع مردم افغانستان، فقط یک اقدام داخلی برای آمریکا برای خروج. ولی اگر بخواهید اشتراک مواضع ایران را بگیرید، موضع ما مشخص است. موضع ما این است که باید مردم افغانستان آینده‌ی‌ خودشان را تعیین بکنند به شمول طالبان».

شایان ذکر است که وزیر امور خارجه ایران در شرایطی از ادامه حضور شهروندان افغان در سوریه خبر داده است که حکومت افغانستان از این کار تهران انتقاد کرده و گفته است که تهران از موجودیت فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده است.

لشکر فاطمیون متشکل از مهاجران افغانستان در ایران است که در سوریه به حمایت از بشارالاسد، رییس‌جمهوری سوریه با داعش می‌جنگیدند. در این نبردها، ده‌ها تن از این جنگجویان افغان تاکنون کشته شدند.
علی خامنه‌‌ای رهبر ایران اخیراً از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

حکومت افغانستان در مورد این سخنان خامنه‌ای واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.
ملالی شینواری مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خود شان دست و گریبان استند بخاطر منافع خود شان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».

صبغت احمدی سخنگوی سابق وزارت امورخارجه افغانستان گفت: «متأسفانه این مواردی است که ادامه پیدا کرده. ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دولت مسؤول، این موارد را جداً مورد توجه قرار بدهد».

در همین حال، سیما ثمر رییس سابق کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان سربازگیری مهاجران افغان را برای جنگ سوریه یک تخطی جدی می‌داند و می‌گوید: «استفاده از مجبوریت و فقر مردم معلومدار یک تخطی حقوق‌بشر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم