.
.
.

عضو هیئت امنای تامین اجتماعی ایران: دولت با حذف بیمه 600هزار نفر آشوب ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو هیئت امنای تامین اجتماعی از برخی بندهای لایحه 1400 که به گفته او عدالت در آنجا رعایت نشده، انتقاد کرد و بندهایی از این لایحه را برای کارگران کاملاً «وقیحانه» دانست و با اشاره به حذف بیمه 600 هزار نفر از جمله کارگران و رانندگان تاکید کرد که دولت قصد ایجاد آشوب در مملکت را دارد.

اکبر شوکت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، یکشنبه 20 دسامبر 2020 از عدم رعایت عدالت در لایحه بودجه 1400 انتقاد کرد گفت: «برخی بندها از این لایحه برای کارگران کاملا وقیحانه بوده است».

او افزود: «در برخی از بندها مواردی مشاهده می‌شود که متوجه نمی‌شویم واقعاً دولت به دنبال چه بوده و این‌طور به نظر می‌رسد که قصد آشوب در مملکت را دارد».

شوکت تاکید کرد که هیچ‌کدام از بندهایی که برای تأمین اجتماعی و کارگران در نظر گرفته‌ شده «کارشناسانه» نیست.

به گفته او، دولت در سال آینده باید بیش از 22 هزار میلیارد تومان برای حق بیمه‌های رانندگان، قالیبافان، باربران و... پرداخت می‌کرد در حالیکه در لایحه بودجه 1400 فقط 8500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: «با این بودجه علنا اعلام شده که دو سوم این افراد حذف شوند و بیمه آنها قطع شود درحالیکه این موضوع اصلا انصاف نیست چرا که هر کدام از آنها خانواده‌ای را اداره می‌کنند و با اجرای این بند، تعداد زیادی از بیمه‌شدگان از پوشش خارج می‌شوند و بالطبع مشکلات زیادی برایشان ایجاد خواهد شد».

شوکت، حذف بیمه رانندگان، قالیبافان و … را شامل 10 درصد از جمعیت بیمه‌ای در این کشور دانست و توضیح داد: «مشخص نیست در حالیکه می‌دانند بیش از دو میلیون نفر با قانونی که 15 سال قبل مجلس تصویب کرده به جمعیت تامین اجتماعی اضافه شده‌اند و ماهیانه دولت باید سهم حق بیمه کارفرمایی آنها را پرداخت کند، اما در بودجه یک‌ سوم آن اختصاص پیدا کرده است».

عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: «دولت در این بند از لایحه بودجه به صراحت اعلام می‌کند که برای سال آینده بیمه حدود 600 هزار نفر از کارگران، رانندگان، قالیبافان و… باید حذف شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم