.
.
.

روحانی: کرونا رشد اقتصادی بسیاری از کشورها را منفی کرد اما ایران رشد مثبت داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس‌جمهوری ایران ادعا کرد در شرایطی که به علت شیوع کرونا، اکثر کشورها با رشد منفی اقتصادی مواجه هستند، کشورهایی که رشد اقتصادی‌شان مثبت است محدودند و ایران جز کشورهایی است که برخلاف مشکلات تحریم و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا، رشد اقتصادی مثبت داشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 19 دسامبر 2020 حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، ادعا کرد که در 6 ماهه اول امسال رشد اقتصادی در ایران با نفت و بی‌نفت مثبت شد و این برای ملت ایران افتخار است!

او با بیان اینکه در بعضی از مشاغل این رشد انجام نشد اما در کشاورزی و صنعت این اتفاق رخ داد، افزود: «امیدواریم 6 ماهه دوم سال هم این رشد اقتصادی بماند. همچنین پیش‌بینی ما این است که رشد اقتصادی ما در سال بعد هم مثبت باشد».

روحانی در ادامه رشد اقتصادی ایران را بدون نفت 1.4 و با نفت 1.3 درصد دانست و اظهار کرد: «بخشی از کسب و کارها تعطیل شده و یا نتوانستند فعالیت کنند خصوصا در بخش گردشگری و خدمات، اما در شرایطی که اکثر کشورها با رشد منفی اقتصادی منهای 7 و منهای 9 و منهای 5 مواجه هستند، کشورهایی که رشد اقتصادی‌شان مثبت است محدود هستند و ما جزو کشورهایی هستیم که برخلاف مشکلات تحریم و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا، رشد اقتصادی 6 ماه اول ما مثبت بوده است».

رئیس‌جمهوری ایران در حالی این ادعا را مطرح کرد که این کشور طی دو سال اخیر با بحران اقتصادی مواجه شده است. صندوق بین‌المللی پول در سپتامبر 2018 رشد منفی 1.5 درصدی را برای اقتصاد ایران برآورد کرده بود.

همچنین طبق این برآورد نرخ بیکاری با افزایش 12.8 درصد و نرخ تورم نیز با افزایش 29.6 درصد عنوان شده بود رشد اقتصادی ایران در سال 2019 نیز به منفی9.5 درصد رسید. در پی شیوع کرونا ایران نیز متحمل تبعات اقتصاد شد و افت قیمت نفت سبب تحمیل رکود منفی 6 درصدی در سال 2020 بنابر پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول شد.

از سوی دیگر، 50 اقتصاددان ایرانی در تاریخ 3 آوریل 2020، نامه‌ای به حسن روحانی نوشتند و پیش‌بینی کردند که پیامدهای بحران اقتصادی ناشی از کرونا، «امکان شکل‌گیری هسته‌های ناآرام و ناخشنود در حاشیه شهرها» در نیمه دوم سال 99 را بیشتر می‌کند و «سال 1400 را به دوره‌ای پربحران تبدیل خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم