.
.
.

ایران؛ شکستگی لوله انتقال نفت بر اثر فرسودگی و بارش باران باعث آلودگی منطقه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خط لوله 30 اینچی که نفت خام مارون در استان «خوزستان» را به اصفهان منتقل می‌کند و در کیلومتر 229 در محدوده «سرخون» از توابع استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد، بر اثر فرسودگی دچار شکستگی شد و با بارش باران، منطقه را دچار آلودگی نفتی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 19 دسامبر 2020 مدیرکل محیط ‌زیست چهارمحال و بختیاری در این باره گفت: «مواد نفتی با اولین بارش وارد منابع سطحی و زیرزمینی در منطقه سرخون شهرستان اردل می‌شود، اما آلودگی هوای ناشی از حریق در منطقه میانکوه پس از بارش تا حد زیادی رفع شد».

شهرام احمدی در ادامه توضیح داد که تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از ورود نفت به منابع آب سطحی، زیرزمینی و خاک صورت گرفت، اما با وجود این تلاش‌ها بخشی از این آلودگی وارد منابع آبی و خاک در منطقه شد.

به گفته او، تا قبل از آغاز بارندگی دو روز گذشته حجمی از خاک آلوده از منطقه جا به جا شد، اما نفت به لایه‌های زیرین نفوذ کرده و امکان جا به جایی تمام خاک‌های آلوده وجود ندارد.

احمدی از انجام بررسی‌ها توسط تیم‌های کارشناسی محیط‌ زیست برای برآورد میزان خسارت وارده به محیط‌ زیست حضور خبر داد و تاکید کرد که شرکت خطوط لوله نفت نیز باید از لحاظ علمی بررسی کند کند که نشت نفت تا چه شعاعی منطقه را آلوده کرده است.

به گفته او، ترکیبات نفت بسیار پیچیده است، زمانی‌ که با خاک و منابع آبی ترکیب شود، رفع کامل آلودگی به راحتی قابل انجام نیست و کار بسیار پیچیده‌ای است.

آلودگی‌های محیط زیستی به علت عبور لوله‌های انتقال نفت در روستاهای سرخون و میانکوه تاکنون بارها روی داده و اقدامات لازم برای برطرف کردن آنها تاکنون انجام نشده است. مردم این مناطق بیش از 10 سال است که به علت فرسودگی لوله‌های نفت و عدم بازسازی آنها، از آلودگی رنج می‌برند و دجار انواع بیماری‌های حاصل از آلودگی شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا، 20 مه 2020 گزارش داد که سال‌هاست از آلودگی نفتی منطقه سرخون چهارمحال و بختیاری می‌گذرد و در طول این سال‌ها، با نشت نفت خام، منابع آب و خاک، معیشت، سلامت و فعالیت‌های اقتصادی مردم این منطقه بر اثر این حادثه نفتی دچار آلودگی شده است.

بر اساس این گزارش، برخی از مردم سرخون بر این عقیده‌اند که این منطقه پس از سال‌ها تحمل خسارت، بیماری و از بین رفتن معیشت و سرمایه مالی خود، تعدادی از مردم این منطقه مهاجرت کرده‌اند و مابقی نیز با پیگیری و شکایت قضایی، انتظار دارند روزی حقوق از دست رفته آنها بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم