.
.
.

اعدام 2 زندانی بلوچ مخالف نظام در زاهدان و هشدار در مورد اعدام 3 تن دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمپین فعالان بلوچ شنبه 19 دسامبر گزارش داد که حداقل 2 نفر از 5 زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان در جنوب شرقی ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، اعدام سه زندانی دیگر بسیار محتمل است.

پیش از این، سازمان حقوق بشر ایرانی «هرانا» نسبت به اجرای احکام اعدام امروز علیه 5 زندانی در شهر زاهدان به اتهام شورش مسلحانه علیه رژیم ایران و وابستگی به گروه‌های مخالف، هشدار داده بود.

هرانا گفت كه مصطفی نیلی وكیل پنج زندانی، با ابراز نگرانی از محرومیت موكلان خود از هرگونه امکان برای اعاده دادرسی، از مقامات ارشد قضایی كشور خواست تا اجرای این احكام را به حالت تعلیق درآورند.

به گفته وکیل مدافع، حدود 10 نفر در زندان زاهدان به جرم «شورش مسلحانه علیه رژیم» به اعدام محکوم شده‌اند.

نیلی جمعه 18 دسامبر 2020 اعلام کرد که این افراد به بغی (شورش مسلحانه علیه حکومت) و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، متهم شده‌اند.

او در حساب توئیتری خود نوشت که خبری مبنی بر اجرای حکم اعدام برای پنج نفر در روز شنبه در زندان زاهدان، به خانواده یکی از موکلینش داده شده است.

نیلی در گفت‌وگو با سایت امتداد نیز اعلام کرد که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این ‌باره تماس بگیرد.

این هشدار یک هفته پس از اعدام روح الله زم روزنامه نگار مخالف ایرانی مطرح شده است که در جریان اعتراضات سال 2017، کانال پر طرفدار «آمد نیوز» را اداره می‌کرد.

این درحالی است که روزنامه کیهان، وابسته به دفتر علی خامنه‌ای رهبر نظام، مخالفان رژیم را به سرنوشتی مشابه زم تهدید کرده است.

اجرای حکم اعدام روح‌الله زم در جهان طنین‌انداز شد و واکنش تند رهبران جهان را در محکومیت نظام ایران در بر داشت.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با دفاع از اعدام زم که در فرانسه زندگی می‌کرد و سال گذشته توسط ایران به عراق کشانده و در آنجا از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران دستگیر و به ایران آورده شد، گفت که حکم وی طبق قانون اجرا شده و قوه قضائیه ایران، از استقلال برخوردار است.

زم که مدیریت کانال تلگرامی آمد نیوز با بیش از یک میلیون دنبال‌کننده را برعهده داشت، به جرم دامن زدن به خشونت‌ها در اعتراضات ضد دولتی در سال 2017 در ایران محکوم به اعدام شد که حکم اعدامش یک هفته پیش به اجرا گذاشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم