.
.
.

احتمال اعدام قریب‌الوقوع پنج زندانی سیاسی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل چند زندانی سیاسی که به «بغی» و «عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی» متهم شده‌اند از احتمال اعدام پنج نفر از آنها در زندان زاهدان در روز شنبه خبر داد و فرصت برای بررسی «درخواست اعاده دادرسی» آنها را خواستار شد.

مصطفی نیلی جمعه 18 دسامبر 2020 اعلام کرد که این افراد به بغی (شورش مسلحانه علیه حکومت) و عضویت در گروههای مخالف جمهوری اسلامی، متهم شده‌اند.

او در حساب توئیتر خود نوشت که خبری مبنی بر اجرای حکم اعدام برای پنج نفر در روز شنبه در زندان زاهدان، به خانواده یکی از موکلینش داده شده است.

این وکیل دادگستری از قوه قضاییه ایران خواست که اجرای این حکم‌ها را متوقف کرده و به این افراد فرصت اعاده دادرسی داده شود.

نیلی در گفت‌وگو با سایت امتداد نیز اعلام کرد که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این ‌باره تماس بگیرد.

به گفته او، در زندان زاهدان حداقل 10 نفر به اتهام بغی (شورش مسلحانه علیه حکومت) و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به «اعدام» محکوم شده‌اند.

نیلی با بیان اینکه چهار نفر از 10 نفر، موکل او هستند از تدوین لایحه «اعاده دادرسی» برای آنها خبر داد.

او همچنین از وجود «نقایص» در پرونده این افراد خبر داد که در صورت بررسی می‌تواند باعث «نقض حکم» آنان شود.

گفتنی است، امین بلوچ زئی و عبدالرحیم کوهی، دو روحانی اهل سنت در زندان زاهدان، به اعدام محکوم شده‌اند. عبدالحمید میربلوچ زهی، جاوید دهقان، خلد حسن دهواری و الیاس قلندرزهی دیگر زندانیانی هستند که به اعدام محکوم شده‌اند.

این شش زندانی وکیل دارند و نام چهار زندانی دیگر مشخص نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم