پیام زندانی عرب اهوازی از زندان شیبان: به دادم برسید، دارو ندارم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک فعال رسانه‌ای عرب اهوازی به نام فواد آلبوفتیله که در زندان مرکزی شیبان نگهداری می‌شود، با ارسال پیامی به بیرون از شرایط نابسامان این زندان پرده برداشت و اعلام کرد در حالی که به شدت بیمار است، از خدمات درمانی محروم است و به دارو دسترسی ندارد.

آلبوفتیله روز چهارشنبه 16 دسامبر توانست تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود بگیرد و آنها را پس از 4 ماه بی‌خبری از وضعیت و محل نگهداری خود آگاه کند.

او در این تماس کوتاه به خانواده‌اش گفت: « به دادم برسید. دوا و دارو ندارم. سخت بیمارم، درد بسیاری می کشم. به دادم برسید.»

پیش از این اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز روز شنبه 15 آگوست 2020 با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت یک روزنامه‌نگار عرب به نام «فواد آلبوفتیله‌نژاد» به دست نیروهای امنیتی ایران خبر داده و این بازداشت را «ادامه فشارهای ایران بر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عرب اهواز» خوانده بود.

در بیانیه‌ای که این سازمان در آن زمان درباره بازداشت فواد آلبوفتیله‌نژاد صادر کرد آمده که «نهادهای امنیتی روز چهارشنبه 12 آگوست 2020 با حمله به منزل یک روزنامه‌نگار محلی به نام "فواد آلبوفتیله‌نژاد" در منطقه کوی رمضان اهواز، او را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی بردند.»

منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گفته‌اند فواد آلبوفتیله‌نژاد که هم‌اکنون 38 سال سن دارد، پیش از در چندین روزنامه و نشریه محلی فعالیت داشته و در سال 2008 از کار خود اخراج و در سال 2014 هم به مدت چهار ماه به اتهام اخلال در امنیت ملی در زندان اوین زندانی شده بود.

منابع نزدیک به خانواده آلبوفتیله هم به این سازمان گفته‌اند که «او در دوران زندان در اوین به شدت مورد شکنجه روحی و روانی قرار گرفته و این شکنجه‌ها مشکلاتی از مانند حملات عصبی و تشنجی را برای او به همراه داشته و او را ناچار به استفاده از داروهای آرام‌بخش کرده است ... و اعضای خانواده فواد آلبوفتیله‌نژاد که هیچ اطلاعی از اتهامات وارده، سرنوشت او و همچنین محل و شرایط نگهداری‌اش ندارند و با توجه به ضرورت مصرف دارو، نگرانی‌ها درباره اوضاع سلامتی او دو چندان شده است.»

در روزهای گذشته هم موجی از بازداشت فعالان فرهنگی در اهواز به راه افتاد و نیروهای امنیتی ایران حداقل 7 شهروند از جمله 5 زن و دو کودک را بازداشت کردند. اهرو سازمان حقوق بشر اهواز روز جمعه 11 دسامبر 2020 با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که در ادامه موج بازداشت زنان فعال عرب اهوازی که از روز چهارشنبه 9 دسامبر با دستگیری فاطمه تمیمی آغاز شد، 4 زن دیگر هم بازداشت شدند تا تعداد مجموع بازداشتی‌ها به 7 نفر از جمله 5 زن برسد و در جدیدترین مورد فاطمه سواری در شهر حویزه بازداشت شد.

بر همین اساس نیروهای امنیتی عصر روز جمعه 11 دسامبر 2020 فاطمه سواری فعال اجتماعی ساکن شهر حویزه را بازداشت کردند. فاطمه سواری عمه زینب سواری است که روز پنج‌شنبه 10 دسامبر در شهرستان رفیع بازداشت شد. پیش از این هم ازهار آلبوغبیش به همراه دو برادرش عباس و رضا در فلاحیه، مریم عامری در اهواز و فاطمه تمیمی در بخش جراحی معشور بازداشت شده بودند.

در این گزارش آمده که زینب سواری دانشجوی دبیری اجتماعی و فاطمه سواری فارغ‌التحصیل دوره تربیت معلم هستند و در دوران بحران کرونا داوطلبانه به مناطق و روستاهای محروم پیرامون حویزه و رفیع می‌رفته و به تدریس دانش‌آموزانی که به آموزش آنلاین دسترسی نداشته و به دلیل تعطیلی مدارس از تحصیل بازمانده بودند، می‌پرداختند.

گفته شده که ایران هنوز هیچ اطلاعاتی درباره دلایل این بازداشت‌های گسترده منتشر نکرده و هنوز هیچ اتهامی متوجه بازداشت شدگان نشده است. براساس گزارش‌ها تلاش‌های خانواده‌های این افراد هم برای اطلاع از محل و شرایط نگهداری آنها هنوز به هیچ جایی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم