آژانس بین‌المللی: بازگشت ایران به نقطه صفر برجام ممکن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

گروسی گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند به نقطه صفر بازگشتیم، زیرا این نقطه دیگر وجود ندارد. موضوعات بیشتری وجود دارد و من در این‌باره اطلاع‌ داده‌ام. فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته و سانتریفیوژهای بیشتری به کار گرفته شده و موضوعات بیشتری هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی در ادامه افزود: «خوب با همه اینها چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ این سوالی است که مطرح می‌شود. آنها باید در سطح سیاسی مشخص کنند، چه می‌خواهند و ما هم کمک خواهیم کرد.»

با این حال رافائل گروسی از جو بایدن خواست به توافق هسته‌ای بازگردد و مذاکرات را از سر بگیرد. او چهارشنبه به شبکه سي بي إس نيوز درباره خطرات برنامه هسته‌ای ایران و کره‌شمالی گفت: «خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای به خطرات دامن زد.»

به گفته او از زمان خروج آمریکا از توافق برجام، ایران به صورت پله‌ای از تعهدات هسته‌ای خود کاست. گروسی گفت: «ایران برنامه هسته‌ای خود را ادامه داد. خوب است که آژانس در ایران حضور دارد و می‌تواند درباره تحولات اطلاع‌رسانی کند.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح داد: «آینده به این بستگی دارد که طرف‌های برجام در هفته‌ها و ماه‌های آینده چه کاری انجام دهند. من مطمئنم با روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن و همچنین عوامل دیگر اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد. امیدوارم مذاکرات صورت گیرد.»

او درباره انتظاراتش از جو بایدن گفت که انتظار دارد، باید درباره آنچه می‌خواهد انجام دهد، اطلاع‌رسانی کند و از این رو گفتگوی بایدن با آژانس بسیار مهم است و «از زمان امضای توافق چیزهای زیادی تغییر کرده و شرایط هم تغییر کرده است.»

گروسی درباره راهکاری که ایران را به انجام تعهداتش پای‌بند کند، هم گفت : «ایران انتظارات خاص خودش را دارد و در وین به ما اطلاع داده شد. هر طرف از طرف‌های برجام انتظارات خودش را دارد و من نمی‌توانم به نمایندگی از آنها صحبت کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید