وال استریت ژورنال؛ ادامه دور زدن تحریم‌های ایران در قالب افزایش صادرات نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارشی که «وال استریت ژورنال» منتشر کرده است، ایران همچنان مقادیر بیشتری نفت را به چین و سایر کشورها در ماه‌های اخیر صادر کرده که گونه‌ای درآمدزایی برای اقتصاد متزلزل این کشور به حساب می‌آید و کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ علیه تهران را تضعیف کرده است.

براساس این گزارش، برآورد فروش نفت ایران به دلیل ماهیت غالباً پنهانی آن، دشوار است.

به شهادت بسیاری از شرکت‌هایی که تجارت جهانی نفت را رصد می‌کنند، میزان محموله‌های نفت ایران در قیاس با سطح پایین اوایل امسال، تقریباً دو برابر شده است، اگرچه برآوردهای متفاوتی در این خصوص وجود دارد.

آنچه عکس‌های ماهواره‌ای فاش کردند

بر اساس برآورد وب‌سایت «تانکر تراکر» مستقر در آمریکا که از تصاویر ماهواره‌ای برای ردیابی تحویلات استفاده می‌کند، صادرات نفت خام ایران در طول پاییز به 1.2 میلیون بشکه در روز رسیده است در حالی که در فوریه گذشته، 481 هزار بشکه در روز بود.

در همین حال شرکت «اس وی پی اینترنشنال» در واشنگتن تاکید دارد که ایران، 585 هزار بشکه نفت خام در روز را در ماه نوامبر صادر کرده است در حالی که صادرات نفت ایران در اوایل سال، 230 هزار بشکه در روز بود.

ارقام محافظه‌کارانه‌تر نشان می‌دهند که تحریم‌های ایالات متحده عملا باعث شده تا بیشتر نفت ایران انبار شود اما افزایش چشمگیری که از سوی سه ابزار ردیابی بازار، رصد شده، نشان می‌دهد که تهران اخیراً در فروش نفت خود موفق‌تر بوده است.

چین بزرگترین مشتری نفت ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سال گذشته گفته بود كه ایالات متحده در صدد جلوگیری از صادرات نفت توسط ایران است در حالی كه پیش از این آمریکا تلاش كرده بود آن را به كمتر از 1 میلیون بشكه در روز برساند که این میزان در سال 2018 پیش از تحریم‌ها بالغ بر 2.5 میلیون بشكه در روز بود.

چین از جمله بزرگترین مشتریان نفت ایران است که طبق آمارهای رسمی، در ماه اکتبر 62 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است در حالی که در ژوئن گذشته، واردات نفت از ایران به صفر رسیده بود.

به گفته ناظران صنایع، مجموع واقعی صادرات نفتی ایران احتمالاً بسیار بیشتر بوده و شامل نفتی است كه از طریق سایر كشورهای آسیایی منتقل می‌شود.

سوریه در فهرست است

ونزوئلا به رهبری نیکولاس مادورو رهبر سوسیالیست آن که مدتها است دچار اختلاف با واشنگتن بوده و زیر تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد، خرید بنزین از ایران را آغاز کرده است.

به گفته ردیاب‌های ناوبری و یک مقام نفتی ایران، سوریه نیز واردات نفت از ایران در سال جاری را از سر گرفته استدر این گزارش اشاره شده است كه نفتکش های ایران، تلاش زیادی را برای دور زدن تحریم ها به خرج داده و فرستنده ها و گیرنده های بی سیم را خاموش می کنند تا از ردیابی آنها جلوگیری شود در حالی كه دست اندرکاران حمل و نقل نفت خام ایران، نام كشتی های خود را تغییر داده و یا بارنامه های خود را دستكاری كرده اند.

به گفته افراد آگاه در این زمینه، آنها حمل و نقل نفت را به مناطقی که قبلاً بسیار خطرناک تصور می‌شد از جمله آبهای سواحل عراق آغاز کرده‌اند.

شایان ذکر است که ارزش پول ایران از اوایل سال 2018، 85 درصد کاهش یافته است، در حالی که تورم که در ایران از 30 درصد فراتر رفته، گوشت را عملا به یک محصول لوکس تبدیل کرده است.

چالش‌های فراروی بایدن

ایران یکی از بزرگترین چالش های فرا روی سیاست خارجی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا است که در ژانویه آینده وارد کاخ سفید خواهد شد. به گفته تیم انتقال بایدن احتمالاً تغییراتی در سیاست در راه است، از جمله اقدام برای پیوستن دوباره آمریکا به برجام.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن در این ماه گفت که دولت آماده است به شروط برجام احترام بگذارد - گامی که احتمالاً نیاز به لغو تحریم‌های ایالات متحده و استفاده از آن به عنوان پایه‌ای برای پیگیری گفت‌وگوها درباره نگرانی‌ها و پرونده‌های گسترده‌تر خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید