.
.
.

عضو مجلس ایران: اردوغان باید از ما عذرخواهی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ایران یکشنبه 13 دسامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت، اردوغان باید از ایران عذرخواهی کند.

به گزارش ایسنا، سلیمی در این گفت‌وگو گفت: «اردوغان حداقل باید خدمتی که ایران در کودتای 2016 ترکیه به او کرد را به یاد بیاورد و قدرشناس باشد.» او با اشاره به شعرخوانی اخیر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه که واکنش‌ مقام‌های ایرانی را به دنبال داشته، گفت: «آقای اردوغان در یک مراسم رژه و در حالی که مارش نظامی می‌نواختند احساساتی شده و ظاهرا تاریخ و همه چیز را فراموش کرده است. خدا کند او دچار توهم نشده باشد. او باید بداند ایران یک کشور بزرگ است اگر نیاز دارد مجددا درس تاریخ را بخواند و به یاد بیاورد که معمولا خاکی که از سرزمین مادری جدا شده را به سرزمین مادری برمی‌گردانند.»

این در حالی است که مصطفی شنتوپ رئیس پارلمان ترکیه، روز شنبه 12 دسامبر، واکنش مقامات ایران به شعر خوانی و سخنرانی رطیب اردوغان در باکو پایتخت آذربایجان را رفتاری ناشایست دانسته و آن را محکوم کرد.

رئیس پارلمان ترکیه در توییتی با رد نحوه برخورد مقامات ایران در برابر سخنان رجب طیب اردوغان، گفت:«کسانی که چنین رفتاری کرده‌اند نه مرزهای خود را می‌شناسند و نه ارزش روابط آنکارا و تهران را می‌فهمند».

در پی سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در در جریان برگزاری رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو، که در آن قطعه‌ای از شعر ارس(آراز) را با این مضمون خوانده بود: ««ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند....من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند».

منظور شاعر آذربایجانی از جدا کردن دو بخش آذربایجان شمالی و جنوبی است که بخش جنوبی آن در ایران است و بخش شمالی در اتحاد جماهیر شوری بود.شاعر آذربایجانی و شمار زیادی از ترک‌های آذربایجانی‌ معتقدند که دو بخش شمالی و جنوبی آذربایجان در واقع یک کشور هستند و باید روزی متحد و استقلال کامل خود را به دست بیاورند.

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به شعر خوانی رجب طیب اردوغان با انتشار پیامی توییتری نوشت: «هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان "عزیز ما" صحبت کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم