.
.
.

سازمان حقوق بشر اهواز: بازداشت دو زن اهوازی که به تدریس دانش‌آموزان محروم می‌پرداختند

تعداد زنان فعال بازداشت شده به 5 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اهرو سازمان حقوق بشر اهواز روز جمعه 11 دسامبر 2020 با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که در ادامه موج بازداشت زنان فعال عرب اهوازی که از روز چهارشنبه 9 دسامبر با دستگیری فاطمه تمیمی آغاز شد، 4 زن دیگر هم بازداشت شدند تا تعداد مجموع بازداشتی‌ها به 7 نفر از جمله 5 زن برسد و در جدیدترین مورد فاطمه سواری در شهر حویزه بازداشت شد.

بر همین اساس نیروهای امنیتی عصر روز جمعه 11 دسامبر 2020 فاطمه سواری فعال اجتماعی ساکن شهر حویزه را بازداشت کردند. فاطمه سواری عمه زینب سواری است که روز پنج‌شنبه 10 دسامبر در شهرستان رفیع بازداشت شد. پیش از این هم ازهار آلبوغبیش به همراه دو برادرش عباس و رضا در فلاحیه، مریم عامری در اهواز و فاطمه تمیمی در بخش جراحی معشور بازداشت شده بودند.

اهرو گزارش کرد که زینب سواری دانشجوی دبیری اجتماعی و فاطمه سواری فارغ‌التحصیل دوره تربیت معلم هستند و در دوران بحران کرونا داوطلبانه به مناطق و روستاهای محروم پیرامون حویزه و رفیع می‌رفته و به تدریس دانش‌آموزانی که به آموزش آنلاین دسترسی نداشته و به دلیل تعطیلی مدارس از تحصیل بازمانده بودند، می‌پرداختند.

گفته شده که ایران هنوز هیچ اطلاعاتی درباره دلایل این بازداشت‌های گسترده منتشر نکرده و هنوز هیچ اتهامی متوجه بازداشت شدگان نشده است. براساس گزارش‌ها تلاش‌های خانواده‌های این افراد هم برای اطلاع از محل و شرایط نگهداری آنها هنوز به هیچ جایی نرسیده است.

پیش از این و در پی بازداشت فاطمه تمیمی فعال فرهنگی عرب اهوازی در بخش جراحی معشور شورای ریاست قبیله تمیمی با انتشار بیانیه‌ای، اقدام نیروهای امنیتی ایران به بازداشت او را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه از وزارت کشور ایران خواسته شده فورا به موضوع بازداشت فاطمه تمیمی ورود کرده و فورا او را آزاد کند. در بخشی از این بیانیه آمده: «این اقدام نشانگر مورد هدف قرار گرفته شدن فعالان فرهنگی و اجتماعی با هدف تضعیف حضور مردم عرب در منطقه و فروکاست نقش آنهاست.»

قبیله بنی‌تمیم از دولت ایران خواست به «سرکوب آزادی‌ها و بستن دهان فعالان» پایان دهد و مسئولیت هر اتفاقی که برای فاطمه تمیمی رخ دهد را متوجه دولت ایران دانست. در این بیانیه از سایر قبایل اهواز هم خواسته شده برای ممانعت از شکنجه شدن این فعال فرهنگی با او ابراز همبستگی کنند.

سازمان حقوق بشر اهواز هم در همین راستا بازداشت فعالان فرهنگی و اجتماعی که همه فعالیت‌های خود را به شکل مسالمت‌آمیز و در چارچوب‌های قوانین موجود در ایران انجام داده‌اند، به شدت محکوم کرده و این اقدامات را تلاشی برای منحرف کردن کنشگری مسالمت‌آمیز با هدف ایجاد بهانه برای سرکوب فعالان می‌داند و از این رو خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم