.
.
.

روح‌الله زم اعدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روح الله زم مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» بامداد امروز شنبه 12 دسامبر اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از صداوسیمای ایران، روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز صبح شنبه اعدام شد.

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، فرزند یکی از مقامات سابق بالارتبه در جمهوری اسلامی بود. او از مخالفان حکومت فعلی ایران بود که پس از رفتن به فرانسه با تاسیس سایت و کانال تلگرامی خبری-تحلیلی آمدنیوز به انتشار اسناد فساد حکومتی پرداخت.

پس از آنکه زم از فرانسه به عراق سفر کرد، در تاریخ 14 اکتبر 2019 رسانه‌های داخل ایران خبر از دستگیری روح‌الله زم توسط سازمان اطلاعات سپاه دادند.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در این ‌باره منتشر کرد بدون اشاره به زمان و مکان این بازداشت گفت که زم را به داخل کشور هدایت و بازداشت کرده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌ قضاییه ایران در 30 ژوئن 2020 از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم خبر داد و تأکید کرد که این حکم «غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی» است و چنانچه زم به آن اعتراض کند، «پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود». او گفت دادگاه «13 مورد از عناوین ریز او را از مصادیق افساد فی‌الارض دانسته و حکم اعدام صادر کرده ‌است» و جاسوسی برای دو کشور فرانسه و اسرائیل نیز از جمله اتهامات زم شمرده شده ‌است و در مورد چند مورد اتهامی که «افساد فی‌الارض نبوده»، زم به مجازات حبس محکوم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم