.
.
.

افشاگری پدر روح‌الله زم درباره «دروغ» گفتن به فرزندش و «گول» خوردن از سوی قوه قضاییه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پدر روح‌الله زم طی یادداشتی در اینستاگرام پس از اعدام فرزندش افشا کرد که مقامات قوه قضاییه با همکاری اطلاعات سپاه روح‌الله زم را «گول» زدند و درباره حکم «اعدام» به او «دروغ» گفتند.

محمدعلی زم پدر روح‌الله زم، شنبه 12 دسامبر 2020 در واکنش به اعدام فرزندش که صبح امروز بدون رعایت تشریفات قانونی اجرا شد، نوشت که حوالی ظهر روز گذشته، مسئول پرونده روح‌الله در اطلاعات سپاه به آنها اعلام کرده بود که ساعت 3 می‌توانند همراه خانواده با فرزندش ملاقات داشته باشند.

به گفته او، مسئول پرونده از ابتدای ورود خانواده، مکرر و بسیار تأکید کرده بود که هیچ کدام خبر تأیید اعدام را به روح‌الله اطلاع ندهند.

بر اساس نوشته محمدعلی زم، مسئول پرونده در این باره اظهار کرده بود: «روح‌الله نگران نباش، این گریه‌ها اشک شوق دیدار توست. اگر حکم تایید شده باشد که به این سادگی نیست، اجرای آن فرایندی دارد که ما به تو خواهیم گفت!»

محمدعلی زم، در ادامه افزود: روح‌الله از ما پرسید، آیا این روزها فیلمی علیه من پخش کرده‌اند؟ گفتم آری اتفاقاً شبکه‌های 2 و 3 سیمای ملی فیلمی در دو شب گذشته پخش کرده است که در آن تأکید بر اتهامات جاسوسی و لو دادن جایگاه شهید سلیمانی و دریافت دلار از کشورهای خارجی داشته‌ای و پای وایت بُرد داشتی اسامی را می‌نوشتی!»

به گفته پدر روح‌الله زم، فرزندش ضمن ابراز تعجب از این موضوع، تاکید کرده که این صحنه مربوط به یک ماه پیش و بازجویی‌اش توسط حفاظت قوه قضاییه بود، با اینکه پرونده مختومه و حکم هم صادر شده اما قوه قضاییه حدود دو ماه او را از اطلاعات سپاه تحویل گرفت که طی آن بازجویی‌های طولانی توسط حفاظت قوه قضاییه و سپس وزارت اطلاعات انجام گرفت.

روح‌الله زم در این باره به پدرش گفته بود: «این تخته سفید مربوط به بازجویی قوه است، گفتند که آقای رییسی می‌خواهد تو را در طرح مبادله قرار دهد! مرا بدهند و کسی را از آن طرف آزاد کنند، گفتند تو اینها را بنویس و ما این فیلم را فقط برای آقای رئیسی تهیه می‌کنیم و هیچ استفاده دیگری ندارد!»

پدر روح‌الله زم خطاب به فرزندش از او پرسیده که «باز هم تو گول خوردی؟» و روح‌الله نیز جواب داده بود: «چه کار دیگری می‌تونستم بکنم؟ عجب! باز هم دروغ!»

روح‌الله زم طی این دیدار در پاسخ به پرسش پدرش درباره لو دادن محل قاسم سلیمانی گفته بود: «سال 95 یکی از من سؤال کرد، سلیمانی کشته شده گفتم نه، اگر شده بود من می‌فهمیدم».

محمدعلی زم درباره دریافت دلار در قبال جاسوسی نیز پرسیده و روح‌الله گفته بود: «پرینت حساب ورودی مرا از سال 90 در اختیار دارند و کل ورودی آن را در کیفرخواست گفته‌اند 500/97 دلار چه جاسوسی؟ چه پولی؟»

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، فرزند محمدعلی زم یکی از مقامات بالارتبه سابق در جمهوری اسلامی است. او از مخالفان حکومت فعلی ایران بود که پس از رفتن به فرانسه با تاسیس سایت و کانال تلگرامی خبری-تحلیلی آمدنیوز به انتشار اسناد فساد حکومتی پرداخت.

پس از آنکه زم از فرانسه به عراق سفر کرد، در تاریخ 14 اکتبر 2019 رسانه‌های داخل ایران خبر از دستگیری او توسط سازمان اطلاعات سپاه دادند.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در این ‌باره منتشر کرد بدون اشاره به زمان و مکان این بازداشت گفت که زم را به داخل کشور هدایت و بازداشت کرده‌اند.

پس از صدور حکم اعدام برای این روزنامه‌نگار، سخنگوی قوه‌ قضاییه ایران از تائید حکم اعدام او در دیوان عالی کشور در روز سه‌شنبه 8 دسامبر 2020 خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی، پیش از این گفته بود که دادگاه «13 مورد از عناوین ریز او را از مصادیق افساد فی‌الارض دانسته و حکم اعدام صادر کرده ‌است» و جاسوسی برای دو کشور فرانسه و اسرائیل نیز از جمله اتهامات زم شمرده شده بود و در چند مورد اتهامی که «افساد فی‌الارض نبوده»، زم به مجازات حبس محکوم شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم